Regionální rozvoj
Hlavním cílem regionálního rozvoje kraje je vyrovnání ekonomických a sociálních rozdílů mezi jednotlivými částmi našeho kraje a trvalé zlepšování kvality života obyvatel Olomouckého kraje. Regionální rozvoj zahrnuje širokou škálu aktivit.
Prioritou Olomouckého kraje v oblasti regionálního rozvoje je:
- Povodně 2024
- Energetické hospodářství kraje
- Rozvoj venkova
- Podnikání, inovace a zaměstnanost
- Setkání Mikroregionů Olomouckého kraje
- Setkání regionalistů Olomouckého kraje
- Publikace Regionální rozvoj a podnikání
- Česko - Polská spolupráce
- Analýzy a koncepce
- Granty a dotace
- EU 2014-2020
- EU 2021-2027
- Projekty v oblasti regionálního rozvoje
- Cena hejtmana Olomouckého kraje za společenskou odpovědnost
Regionální rozvoj koordinuje přípravu strategických materiálů Olomouckého kraje. Připomínkuje a eviduje zpracovávané strategické materiály, na vyžádání také poskytuje odborům poradenství při jejich zpracování. Navíc zajišťuje vkládání strategických materiálů do národní Databáze strategií.
Pro rozvoj regionu je také zpracovávána Strategie rozvoje územního obvodu Olomouckého kraje. Strategie vychází ze Strategie regionálního rozvoje ČR, obsahuje i společné monitorovací indikátory. Cíle a opatření Strategie regionálního rozvoje ČR dále rozvíjí s ohledem na místní podmínky v našem kraji. Navíc strategie kraje zahrnuje i další témata a jejich vzájemné vazby. Díky tomu je Strategie rozvoje územního obvodu Olomouckého kraje pro období 2021–2027 zastřešujícím koncepčním dokumentem, určující dlouhodobou vizi, strategické cíle a dlouhodobé a střednědobé priority pro rozvoj Olomouckého kraje. Dokument byl zpracováván v letech 2019 a 2020. V září 2020 byla strategie schválena Zastupitelstvem Olomouckého kraje, kterému bude každoročně předkládána informace o plnění strategie.
Návrhová část dokumentu byla zpracovávána partnerským přístupem. Východiskem byly strukturované rozhovory s vedoucími odborů krajského úřadu. Klíčovými pro přípravu strategie se stala jednání tří expertních pracovních skupin. Celkem se uskutečnila dvě kola jednání expertních pracovních skupin. Mimo krajský úřad se účastnili například Statutární město Olomouc, RIS3 manažer, CzechInvest, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a další.
Oblast vodního hospodářství je dalším tématem, kterým se regionální rozvoj zabývá. Strategie o vodě zpracovaná v roce 2020 obsahuje základní principy a směry politiky Olomouckého kraje v oblasti hospodaření s vodou, všemi druhy vody. Strategie o vodě stanovila základní cíle Olomouckého kraje v této oblasti. Využití strategie se předpokládá zejména při plánování a realizaci konkrétních projektů a při zpracování dalších strategických dokumentů Olomouckého kraje.
Regionální rozvoj zajišťuje i oblast hospodaření s energiemi. Územní energetická koncepce Olomouckého kraje je strategický dokument, který stanoví cíle a zásady nakládání s energií na území Olomouckého kraje a vytváří podmínky pro hospodárné využívání energie v souladu s potřebami hospodářského a společenského rozvoje. Regionální rozvoj zpracovává Územní energetickou koncepci Olomouckého kraje a podílí se na naplňování jejího akčního plánu, který se dotýká širokého spektra nakládání s energiemi. Od března roku 2020 máme zaveden certifikovaný systém managementu hospodaření s energií dle mezinárodní normy ČSN EN ISO 50001:2019, více zde. V souladu s Akčním plánem ÚEK OK byly v průběhu roku 2020 zpracovány čtyři studie pro podporu využití perspektivních druhů obnovitelných zdrojů energie na území Olomouckého kraje (biomasa, fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla) a studie pro rozšíření výroby elektřiny a tepla na bázi jejich kombinované výroby (KVET). Pro podporu naplnění cílů Územní energetické koncepce máme ustavenu stálou pracovní skupinu ze zástupců Olomouckého kraje, Svazu průmyslu a dopravy ČR, obcí s rozšířenou působností a zástupců podnikatelského sektoru Olomouckého kraje v oblasti energetiky.
Dalším tématem, které je ze strany regionálního rozvoje koordinováno, je cyklodoprava. Za tímto účelem je zpracována Koncepce rozvoje cyklistické dopravy v Olomouckém kraji obsahující strategii dalšího rozvoje cyklostezek a cyklotras v kraji, provázanost místních, regionálních i nadregionálních cyklistických tras, zpracování informačního systému cyklotras v kraji a návrh opatření ke zvýšení využití cyklostezek a cyklotras a zejména v maximální možné míře oddělení cyklistické dopravy od automobilového provozu. Úkoly pro její naplňování jsou definovány v tříletých akčních plánech, jejichž naplňování zajišťuje krajský cyklokoordinátor ve spolupráci s pracovní skupinou složenou z vybraných odborů Krajského úřadu Olomouckého kraje a dalších relevantních partnerů v území. Důležitou součástí Koncepce cyklodopravy jsou pravidelně aktualizované mapové podklady zachycující síť stávajících cyklistických komunikací i návrhy na jejich úpravy či doplnění.
Významnou aktivitou je agenda Regionální stálé konference pro území Olomouckého kraje (RSK OK) jako platformy partnerské spolupráce nejdůležitějších aktérů regionálního rozvoje. Společné úsilí je zaměřeno na úspěšné čerpání finančních prostředků z EU v programovém období 2014-2020 v území a na vyvážený rozvoj celého kraje. Oddělení regionálního rozvoje zajišťuje chod Sekretariátu RSK OK.
Pracovníci spolupracují s územím Olomouckého kraje při přípravě rozvojových projektů a vyhledávání dotačních zdrojů EU a ČR, včetně vedení Zásobníků připravovaných projektových záměrů z území Olomouckého kraje. Díky informacím předává podněty na národní úroveň, která připravuje podmínky dotací. Zároveň sledujeme přeshraniční a mezinárodní dotační tituly. Jedná se zejména o Operační program Přeshraniční spolupráce ČR-PL, Program švýcarsko-české spolupráce, Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru a Norska nebo Operační program Nadnárodní spolupráce a Operační program Meziregionální spolupráce.
Olomoucký kraj spolupracuje s Ministerstvem pro místní rozvoj na Strategii regionálního rozvoje České republiky 2021+, přípravě Evropských strukturálních a investičních fondů 21+, sledujeme aktuálně vyhlašované výzvy a informujeme území Olomouckého kraje o dotačních zdrojích. Pro municipality jsou každoročně vyhlašované národní zdroje z rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj, aktuálně pro rok 2021 jsou základní podmínky zde.
V oblasti regionálního školství je pro sběr a vyhodnocení specifických potřeb regionu zásadní realizace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Olomouckého kraje. Tento plán slouží jako podklad ke zvyšování kvality vzdělávací soustavy kraje i jednotlivých škol.
Tradičními partnery regionálního rozvoje jsou města, obce a jejich sdružení. U měst spolupracujeme hlavně s kolegy na obcích s rozšířenou působností, tzv. regionalisty. Velký význam má i rozvoj menších obcí a venkova Olomouckého kraje. Zástupci Olomouckého kraje pravidelně jednají s obcemi, mikroregiony, regionálními sdruženími samospráv i Národní sítí MAS Olomouckého kraje.
Olomoucký kraj věnuje nemalou pozornost podpoře a rozvoji podnikání v regionu. Mezi aktivity v této oblasti patří navazování partnerství mezi podnikateli, profesními svazy, hospodářskými komorami, výzkumnými organizacemi, vysokými školami, neziskovými organizacemi a veřejnou správou v území. Olomoucký kraj jedná s potenciálními investory, zprostředkovává jim kontakt na další důležité partnery v území, propaguje investiční příležitosti v území na veletrzích i formou podkladových materiálů a publikací pro investory.
Jednou z důležitých aktivit v oblasti regionálního rozvoje je podpora zavádění výsledků vědy a výzkumu do praxe a rozvoje inovací, resp. podpora rozvoje inovačního prostředí v kraji. Tato problematika je řešena v rámci tzv. RIS3 strategie Olomouckého kraje (výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci), jejíž cíle jsou naplňovány od roku 2016 zejména v rámci projektů Smart Akcelerátor (v letech 2016 – 2018 Smart Akcelerátor Olomouckého kraje, v letech 2019 - 2022 v projektu Smart Akcelerátor Olomouckého kraje II a od roku 2023 v projektu Smart Akcelerátor Olomouckého kraje III) realizovaných Olomouckým krajem v partnerství se zájmovým sdružením právnických osob Inovační centrum Olomouckého kraje. Vedle aktivit v rámci uvedených projektů je podpora rozvoje inovačního prostředí rozvíjena také prostřednictvím dalších aktivit uvedeného sdružení, jehož členy jsou Olomoucký kraj a Univerzita Palackého v Olomouci.
Nezbytným nástrojem pro rozvoj regionu jsou dotační programy Olomouckého kraje. Za oblast regionálního rozvoje se jedná o Program obnovy venkova a Program na podporu místních produktů.
Aktuality
04.12.2024 - Kulatý stůl o legislativním rámci sociálního podnikání a veřejného zadávání v Olomouci
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR ve spolupráci s Olomouckým krajem uspořádali kulatý stůl na téma „Legislativního rámce sociálního podnikání a veřejného zadávání“. Akce se uskutečnila 2. prosince 2024 v zasedacím sále budovy Olomouckého kraje.
03.12.2024 - Pomoc podnikatelům zasaženým povodněmi
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo program Úvěry – Povodňový restart 2024, který pomáhá malým a středním podnikům obnovit jejich podnikání po povodních.
27.11.2024 - Proběhlo jednání Pracovní skupiny pro rozvoj cyklodopravy, tentokrát i s tématem obnovy území po povodních
Na konci listopadu se v Olomouci uskutečnilo jednání Pracovní skupiny pro rozvoj cyklodopravy, která funguje pod Koncepcí rozvoje cyklistické dopravy v Olomouckém kraji.
25.11.2024 - Proběhlo tradiční setkání regionalistů Olomouckého kraje
Dne 21. 11. 2024 proběhlo v budově RCO v Olomouci tradiční setkání regionalistů Olomouckého kraje a obcí s rozšířenou působností.
19.11.2024 - Konference shrnující 20 let činnosti Euroregionu Pradziad/Praděd v Evropské unii a Zasedání Parlamentu Euroregionu Pradziad/Praděd
Dne 15. listopadu uspořádalo Sdružení polských obcí Euroregionu Praděd v Krapkowicích konferenci v rámci projektu „20 let Euroregionu Praděd v Evropské unii“.
Kontakty
Ing. Marta Novotná
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
RNDr. Jiří Juránek Ph.D.
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Mgr. Martin Pokorný
Odbor strategického rozvoje kraje
Ing. Leona Valovičová
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Ing. Petr Heinisch
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Ing. Martin Žanda BA
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Ing. David Krmášek
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Ing. Jana Olivíková
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Ing. Radovan Vašíček
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Ing. Zdeňka Judasová
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Ing. Radana Vyroubalová
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Bc. Lenka Wranová
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Mgr. Edita Málková
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Ing. Simona Husaříková
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Ing. Markéta Paličková
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Poslední změna 04. 12. 2024 07:04:27