Sociální podnikání
Sociální podnikání
Jedním z cílů Olomouckého kraje je podpora podnikání v kraji, které přispívá k jeho neustálému rozvoji. Ne jinak tomu je v oblasti sociálního podnikání, kterému je potřeba pomáhat nejen v jeho začátcích.
Ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí doporučujeme služby lokálního konzultanta Mgr. Stanislava Hyráka, který v Olomouckém kraji pomáhá udržet konkurenceschopnost sociálních podniků a pomáhá jim nadále rozvíjet své projekty.
Na konzultanta MPSV se můžete obrátit v případě, že chystáte své vlastní sociální podnikání, chcete svůj podnik reorganizovat, potřebujete nastavit podnikatelský plán, získat či poskytnout kontakty, nastavit sociální cíle, pomoci s právní formou, chcete sdílet praxi, hledáte možnost stáže, potřebujete poradit, jak nastavit projekt, aby byl schopen získat dotaci, či z jakéhokoliv jiného důvodu a zájmu se o sociálním podnikání dozvědět něco navíc.
Na stránkách Olomouckého kraje vás budeme informovat o aktuálních výzvách vyhlášených Ministerstvy, možnostech financování, aktuálních informacích ze světa sociálního podnikání, příkladech z dobré praxe, plánovaných akcích, seminářích, webinářích, jarmarcích a dalších zajímavých novinkách.
Konzultant MPSV pro Střední Moravu:
Mgr. Stanislav Hyrák
Mobil: 603 803 876
E-mail: hyrak@seznam.cz
Základní informace k sociálnímu podnikání naleznete na http://www.ceske-socialni-podnikani.cz/
Sociální podnikání jsou podnikatelské aktivity, které jsou dlouhodobým zdrojem vlastních příjmů sociálního podniku, a to s využitím místních materiálních i lidských zdrojů.
Cílem sociálního podnikání je vytvoření pracovních míst pro osoby ze znevýhodněných sociálních skupin. Společensky prospěšní podnikatelé se mohou realizovat například ve vzdělávání, v péči o zdraví, v ochraně životního prostředí, v boji s chudobou, při řešení energetických problémů, v ochraně lidských práv, při prosazování rovných příležitostí, v péči o znevýhodněné osoby apod.
Sociální podnik vzniká a rozvíjí se na konceptu tzv. trojího prospěchu – sociálního, ekonomického a environmentálního.
Jeho činnost přispívá ke snižování nezaměstnanosti a k podpoře sociálního začleňování. Jelikož není sociální podnik zřizován za účelem dosažení zisku, lze jej řadit do třetího sektoru mezi Nestátní neziskové organizace a Obecně prospěšné společnosti.
Hlavní znaky sociálního podnikání
- sociálně prospěšný cíl, sociální, ekonomický, environmentální a místní prospěch.
Do cílové skupiny, kterou zaměstnávají sociální podniky, patří osoby znevýhodněné na trhu práce. Konkrétně se jedná o tyto skupiny:
- osoby se zdravotním postižením
- mládež a mladí dospělí
- osoby bez přístřeší
- osoby opouštějící zařízení
- oběti
- osoby pečující o osobu blízkou
- osoby se zkušeností se závislostí na návykových látkách
- osoby, které jsou dlouhodobě nezaměstnané
- další nespecifikované sociálně vyloučené nebo sociálním vyloučením ohrožené osoby
- 1. ročník veletrhu sociálního podnikání v Olomouckém kraji
- Výzvy vyhlášené Ministerstvy v oblasti podpory sociálního podnikání
- Příklady dobré praxe
- Plánované akce a aktuality
- Možnosti financování
20.10.2022 - Seminář pro žadatele ve výzvě OPZ+ pro podporu sociálního podnikání
Olomoucký kraj ve spolupráci s Řídícím orgánem Operačního programu Zaměstnanost plus uspořádal ve středu 19. 10. 2022 seminář pro žadatele výzvy 03_22_024 Podpora sociálního podnikání.

16.05.2022 - Kraj připravil první veletrh sociálního podnikání
První veletrh sociálního podnikání proběhl v pondělí 16. května v Olomouci. Akce se uskutečnila za velkého zájmu odborné veřejnosti a za účasti ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky v regionálním centru. V dalších letech chce hejtmanství v pořádání stejného setkání pokračovat.

Poslední změna 20. 10. 2022 13:31:39