V Muzeu Komenského v Přerově se na derniéře výstavy… SPLACHOVALO!
13. 10. 2016V pátek 7. října se v Muzeu Komenského v Přerově uskutečnila, formou malého divadelního představení, derniéra dlouhodobého výstavního projektu Z koupelen a ložnic aneb o čem se nemluví. Komediálně laděné kostýmované vystoupení navazovalo na letošní divácky úspěšnou muzejní noc „Nemravná noc u Poupětů“.
Samotný děj hry probíhal v choulostivém prostoru pánských veřejných toalet, kde se vypravěčce příběhu – Jekatěrině Latrinovně Stoličnoj (manažerka provozu pánských toalet) postupně zhmotnila celá řada historických postav. O intimitách své doby přišli zcela otevřeně pohovořit pravěký lovec Velký medvěd, antický hoch Alexiás z Athén, středověký mnich bratr Eustach, šlechtic Maxmilián Dupka z Horní Trčky, služtička Filoména z měšťanské domácnosti a v neposlední řadě i slečna Slavěna, učitelka z doby první republiky.
Náročný výkon práce manažerky záchodového provozu ji často přivádí k nestřídmému požívání alkoholu na pracovišti. V inkriminovaný den objeví v jedné z kabin igelitovou tašku s knihou „Kam i císař pán chodil pěšky“, kterou zde zapomněl roztržitý zákazník. Z četby v opojení začínají posléze pramenit její bujné představy o intimním životě našich předků. Přitom sama nevychází z údivu, když se do pánských kabinek opakovaně dobývají podivně vyhlížející lidé, ať už jsou tito oblečeni v kožešinách, chitonu, kutně nebo v sametovém oděvu s krajkami.
K prvním humorným zápletkám dochází už od jejich příchodu na scénu, kdy se každé z postav ze své funkce dotazuje, zda jde „na malou nebo na velkou“ a vyžaduje po nich platbu za služby. Na to, že byla hra plná gagů plynoucích z více či méně úspěšné snahy o dorozumění mezi hrdiny prezentovaného příběhu zdaleka nemá vliv jednoduché myšlení obsluhy toalet, ba ani její nespisovná mluva se silným ruským přízvukem, ale absolutní historická nesourodost postav.
Vybraný žánr situační komedie, v němž hraje důležitou roli především neobvyklá zápletka, umožnil na půdě přerovského muzea reflektovat závažné historické téma a prostřednictvím celé škály odehraných komických situací navíc názorně poukázat na zvláštní význam několika starobylých předmětů, ať už se jednalo o originály či kopie. Stačí si jen představit, jak to asi dopadlo, když takovou mycí houbu na tyči, kterou lze považovat za atribut čistotných obyvatel starého Řecka, vzal do svých velkých rukou pravěký lovec…
Zcela zaplněný sál Mervartovy slavnostní síně přerovského zámku, z něhož se v průběhu vystoupení opakovaně ozýval smích, mimo jiné vypovídá o situaci, že do českých muzeí stále častěji přicházejí lidé kromě poučení i za netradiční formou zábavy. Přerovští muzejníci, tentokrát s humorem sobě vlastním, dokázali zaujmout zájemce o poznávání historie především tím, že je nechali nahlédnout do tajemství, o nichž se (ani dnes) nemluví…
Poslední změna 13. 10. 2016 07:42:27