Trnavská delegace čerpala inspiraci na Olomoucku

10. 04. 2024

Během prvního dubnového týdne zavítala do Olomouckého kraje devítičlenná delegace z Trnavského kraje. Slibně tak pokračuje plnění cíle pro aktuální volební období, kterým je, v rámci rozvoje přeshraniční spolupráce, zaměřit se na geograficky nejbližší regiony (Slovensko a Rakousko).

„Velmi mě těší, že se po letech, kdy jsme navazovali partnerství se zeměmi z celého světa, rýsuje také nadějná spolupráce blízkých sousedů. Trnavský kraj toho má s Olomouckým velmi společného, a proto věřím, že by synergický efekt mohl přinést řadu výhod pro obě strany. Počínaje kulturou a turismem, konče obchodními příležitostmi či regionálním rozvojem,“ kvitovala návštěvu Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Dvoudenní program byl zahájen společnou prohlídkou Červeného kostela, který slovenské kolegy skutečně uchvátil. Poté už jednání probíhala individuálně podle oblastí zaměření jednotlivých členů delegace.

Slovenští kolegové pracující v oblasti inovací a kultury získali informace o tom, jak funguje Inovační centrum Olomouckého kraje. Na oplátku předali českým protějškům klady i zápory čerstvě se rozjíždějících projektů v této oblasti na Slovensku.

Zkušenosti si zaměstnanci vyměnili i v sociální oblasti, a to konkrétně v obci Měrotín. Zde se již úspěšně zabydleli v nově vybudovaném rodinném domě klienti s duševním či fyzickým hendikepem. Novostavba byla vybudována v rámci transformace sociálních služeb, její obyvatelé mají mnohem větší soukromí a sociální prostor. Pracovníci sociálního odboru z obou krajů se shodli, že se potýkají s obdobnými výzvami při přípravě i zavádění legislativních postupů a financování sociální péče.

Setkání s ředitelem krajského úřadu Olomouckého kraje Lubomírem Balášem si pochvaloval zase ředitel úřadu Trnavského kraje Peter Markovič. „Pracovní cesta nám přibližuje zkušenosti jiných úřadů a dává podněty, které mohou vylepšit pracovní podmínky a zlepšit komunikaci napříč úřadem. Sám na zahraniční cesty moc nejezdím, ale do Olomouce jsem se velmi těšil,“ komentoval.

Poznatky v oblasti kultury, inovací a sociální péče si plánují oba kraje vyměňovat i do budoucna a spolupráci chtějí navázat i při rozvíjení Cyrilometodějské stezky, která oběma kraji prochází. Setkání na Cyrilometodějské stezce v Kopčanech, na který dorazí také zástupci z Olomouckého kraje, se uskuteční ještě letos v dubnu.

Trnavská delegace čerpala inspiraci na Olomoucku

Poslední změna 10. 04. 2024 12:29:07