Svěřte zdraví a bezpečnost stromů do rukou odborníků
21. 08. 2015Aby zůstaly stromy v obcích bezpečné, je potřeba o ně pravidelně a hlavně odborně pečovat, sděluje majitelům stromů projekt Zdravé stromy pro zítřek. Nabízí jim zároveň možnost získat bezplatné posouzení stavu stromu a jeho ukázkové ošetření certifikovanými arboristy. Přihlásit strom k ošetření je možné do 30. září. Podrobnosti o tom, jak ho do projektu zapojit, jsou dostupné na www.zdravestromy.cz. Zdravé stromy pro zítřek již sedmým rokem pořádá Nadace Partnerství, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Mendelova univerzita v Brně.
O ukázkové ošetření jednoho vzrostlého stromu mohou žádat obce, školy, spolky, sdružení a další neziskové organizace. Jednotlivci mohou přihlásit strom prostřednictvím těchto organizací. „Bezplatné hodnocení zdravotního stavu všech přihlášených stromů, jejich vitality i stability provádíme s pomocí odborníků a studentů z Lesnické a dřevařské fakulty. Jejich posudek pak slouží jako základní podklad pro ošetření a další péči o strom,“ uvádí Barbora Vojáčková z Mendelovy univerzity v Brně.
Ukázková ošetření se u vybraných stromů uskuteční v jarních měsících následujícího roku. Na vlastní náklady je provedou stromolezci, kteří vlastní certifikát European Tree Worker (Evropský arborista) nebo Český certifikovaný arborista - stromolezec a do projektu se dobrovolně zapojili. „Arboristé v koruně stromů nejčastěji odstraňují suché a poškozené větve, odlehčují nestabilní, zkracují větve zasahující do veřejného osvětlení nebo překážející chodcům v cestě. Někdy je také vhodné do koruny stromu instalovat bezpečnostní vazby, které omezí riziko jejího rozlomení a případně zabrání pádu mohutných větví na zem,“ vysvětluje Šárka Weberová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která certifikované arboristy sdružuje. Neodborné zásahy podle ní mohou stromy poškodit, snížit jejich stabilitu a v závěru ohrozit i obyvatele.
S odbornou péčí o stromy je ale potřeba začít už v jejich raném věku. „Za zásadní opatření považujeme kromě pravidelné zálivky také výchovný řez, který se provádí v prvních letech po výsadbě. Pomáhá vytvořit stabilní korunu a přizpůsobuje ji velikostně i tvarově požadavkům okolního prostředí. S odstraněním malé větvičky se strom navíc lépe vypořádá než s odstraněním velké větve o třicet let později,“ říká Hana Zuchnická z Nadace Partnerství. V naší republice se však péče o mladé stromky zanedbává, a proto bude součástí sedmého ročníku projektu nejen ošetření významných vzrostlých stromů, ale také ukázka správného provedení výchovného řezu.
Více informací: www.zdravestromy.cz
Poslední změna 21. 08. 2015 07:40:59