Středoškolská soutěž zná své vítěze

30. 04. 2015

Na Moravské vysoké škole v BEA centru Olomouc ve středu 29. dubna vyvrcholil 4. ročník esejisticko-prezentační středoškolské soutěže „V Olomouckém kraji jsem doma. A vždycky budu!“

Soutěž, do které se zapojilo 15 středních škol z celého kraje, měla dvě fáze. Studenti nejprve napsali eseje na jedno z pěti zadaných témat. Ze všech zaslaných prací pak bylo vybráno 15 finalistů, 3 v každé kategorii, kteří o celkové vítězství bojovali v dnešním prezentačním finále před porotou i zaplněným atriem BEA centra Olomouc. S nelehkým úkolem se všichni finalisté vypořádali skvěle a ti nejlepší si odnesli hodnotné ceny, které věnovali partneři soutěže.

Velký dárkový koš a velkokapacitní flash disk od partnera první kategorie s názvem „Jak se živit tím, co mě baví, aneb proč je důležité myslet na budoucnost“ společnosti Start podnikání si odnesl vítěz Mikoláš Chromík ze Střední průmyslové školy Přerov za svou práci „Síla vizí v realitě“.

V kategorii „Využití ICT – předpoklad úspěšného byznysu“ získaly vítězství a elektronické čtečky od společnosti TESCO SW Johana Krutilová z Gymnázia Hejčín, Anna Sedláčková a Adéla Sedláková ze Slovanského gymnázia za svou prezentaci s názvem „Čuchavice“. 

„Olomouc z jiného pohledu“ byl název prezentace týmu „Molí parťáci“, který tvořily Šárka Faksová a Sára Bujoková z Gymnázia Čajkovského. Děvčata si odnesla Power Banky za první místo v kategorii „Zajímavé místo v Olomouckém kraji“, jejímž garantem byl Olomoucký kraj.

Kategorii „Každý chce osobní úspěch, jaký je tvůj recept?“ podpořila společnost BEA centrum Olomouc, která poskytla prostory místa konání a vítězkám Kláře Kolomazníkové a Nikol Šilberské z týmu „Chupitos“ a Gymnázia Čajkovského věnovala hodnotné tablety Samsung. „Byla to velmi zajímavá zkušenost pro celý náš tým a jsme za ni opravdu velmi rády. Ze začátku jsme byly nervózní, ale když už jsme pak stály na pódiu, tak to z nás všechno opadlo. Bylo zde velmi příjemné prostředí a celkově se nám tady prezentovalo velmi dobře. Prezentace všech bez rozdílu byly naprosto výborné a z některých jsme si i mnohé odnesly,“ komentovaly své vystoupení vítězky.

Poslední z pěti kategorií nesla název „Kde ve světě můžeme hledat inspiraci pro rozvoj našeho domova“ a jejími vítězkami se staly studentky Gymnázia Čajkovského Eliška Pluskalová a Magdalena Mertová z týmu „Kooperátorky“. Děvčata získala poukaz na poznávací zájezd do Vídně od společnosti Bohemian Fantasy, partnera a garanta této kategorie. „Jsem ráda, že mladí lidé v sobě mají obrovský budoucí potenciál. Dnes získali novou zkušenost, mohli se prezentovat a ukázat to nejlepší. Ke klasickému studiu dostali možnost vidět nové věci a inspirovat se jimi. To je obrovská přidaná hodnota nad klasické školské studium, kterou hodnotím velmi pozitivně,“ uvedla ředitelka společnosti Bohemian Fantasy Ida Wiedermannová.

Cenu Moravské vysoké školy Olomouc za nejlepší esej, kterou bylo stipendium v hodnotě 15 000 korun, získali Lukáš Olejníček a Michaela Chlandová z Obchodní akademie Olomouc.

Své vítěze volilo také publikum, které hlasováním určilo jako nejlepší prezentující tým „Beatles“ Hanuše Řezáče, Vojtěch Skoumala a Jakuba Osmaniho z Gymnázia Čajkovského. „Prezentovalo se mi velmi dobře, technika byla skvělá. Samozřejmě jsem byl nervózní a  chvíle před samotným prezentováním byly velmi vypjaté,“ komentoval své vystoupení Jakub Osmani. „I já jsem trémista, měl jsem velký strach, ale jakmile jsem byl na pódiu, tak to ze mě všechno spadlo,“ dodává Vojtěch Skoumal.

Jako nejlepšího prezentujícího jednotlivce zvolilo publikum Mikoláše Chromíka ze SPŠ Přerov.

Slavnostního vyhlášení výsledků se zúčastnili také vedoucí odboru školství Olomouckého kraje Miroslav Gajdůšek, vedoucí odboru školství Statutárního města Olomouce Hana Fantová, člen Rady města Olomouce Filip Žáček a své studenty přišli podpořit také pedagogové a ředitele zapojených středních škol.  „Velmi se mi líbí, že prostřednictvím této soutěže v mladých lidech buduje patriotismus, čili osobní vztah k místu a k regionu. Na mladých lidech závisí budoucnost kraje a regionu. Je velmi pozitivní, že již mladí lidé mají možnost učit se vyjadřovat a prosazovat své názory, a to zvláště kvůli sepětí našeho regionu s mladou generací, která je dnešní hybnou silou. Jen tak se může našemu domovu, Olomouckému kraji, lépe dařit,“ uvedl ředitel Gymnázia Čajkovského Radek Čapka. 

Středoškolská soutěž zná své vítěze
Středoškolská soutěž zná své vítěze
Středoškolská soutěž zná své vítěze


Poslední změna 30. 04. 2015 15:56:38