Sluňákov otevře Dům přírody Litovelského Pomoraví

18. 09. 2014

Dům přírody Litovelského Pomoraví, který bude pro veřejnost otevřen v sobotu 20. září v Horce nad Moravou, přibližuje lidem poutavou formou krásy zdejší přírody a také výjimečnou hodnotu tohoto mezinárodně významného mokřadu. Investorem je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, provozovatelem Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce.

Dům přírody Litovelského Pomoraví je situován v Horce nad Moravou. Ke stávajícímu nízkoenergetickému objektu ekocentra byla na rozloze 15 ha vytvořena vnější expozice, která představí sedm bran k tajemstvím přírody. Součástí Domu přírody je Informační středisko Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Litovelské Pomoraví – Šargoun, které je vstupní branou do CHKO od Litovle.

„Hlavním cílem a posláním Domu přírody Litovelského Pomoraví je kultivovat vztah člověka k přírodě tak, aby sám pocítil potřebu ji chránit a pečovat o ni. Kombinujeme dva přístupy. Atraktivní expozice na Šargounu, jejíž součástí je 3D film, je zaměřena zejména na poznání přírodních vazeb a souvislostí v přírodě Litovelského Pomoraví. Areál v Horce nad Moravou nabídne návštěvníkům zcela jiný prožitek. Artefakty, zasazené do přírodního prostředí jsou prostředkem pro rozjímání, fantazii, vnímání všemi smysly a zkoumaní propojenosti člověka a přírody. Zároveň jsou svébytnými pomůckami pro praktickou ekologickou výchovu, jež je nedílnou součástí celé koncepce Domů přírody,“ vysvětluje Michal Servus z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví a krajského střediska Olomouc.

„Cílem Programu Dům přírody, který jsme připravili, je vybudovat po vzoru jiných evropských států ve vybraných chráněných územích síť návštěvnických středisek. Značka chráněné krajinné oblasti přitahuje turisty, kteří napomáhají šetrnému rozvoji místních obcí. Domy přírody, stejně třeba jako naučné stezky či ptačí pozorovatelny návštěvníkům pomohou poznat zdejší přírodu, což je jeden z předpokladů její lepší ochrany,“ vysvětluje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

„Idea celého projektu vznikala mnoho let. Jsem velmi rád, že se realizací Domu přírody završil koncept, který vznikl krátce po společenských změnách v roce 1989. Díky rozmanitosti biocentra, ale i uměleckých přístupů v krajině realizovaných, nabízí areál mnoho možností jak jej vnímat a ponouká lidi k opakovaným návštěvám. Areál odkazuje k jedné z nejkrásnějších lokalit v Litovelském Pomoraví, přírodě blízkému romantickému parku u Nových Zámků, který zde na přelomu 18. a 19. století vytvořili Lichtensteinové. Jen místo „kratochvíle“ nabízíme lidem zastavení času a prostor pro odpočinek, rozhovor a porozumění,“ uvedl Michal Bartoš, autor konceptu komponované krajiny a ředitel Sluňákova.

Geolog Václav Cílek, který projekt a jeho ideu několikrát podpořil, k areálu uvedl: „Dřív jsme si mysleli, že musíme chránit přírodu. Pak jsme pochopili, že musíme chránit celé životní prostředí, to znamená obojí – člověka i přírodu. Dnes víme, že cesta k ochraně nevede jenom přes výčet chráněných druhů, ale přes krásu a vzájemnou službu. Dostáváme vodu, vzduch a něco, co tvoří základ našich životů a vracíme to péčí o svět kolem nás, vědomi si toho, že nebude-li fungovat příroda, nebudeme ani my.“

Program slavnostního otevření je k dispozici v přiloženém plakátu. Více informací na webu www.slunakov.cz.

orechovy.jpg


Poslední změna 18. 09. 2014 09:31:29