Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

lidi s hendikepem dříve stát „zavíral“ do ústavů, v ideálním případě daleko od civilizace. Pro všechny to tak bylo jednodušší: hromadná péče byla levnější a nevyžadovala tolik personálu, nikdo nemusel myslet na speciální parkovací místa nebo toalety ve veřejných prostorách a navíc: vozíčkáře nebo duševně nemocného člověka jsme potkali jen zřídkakdy, což byla další mozaika do iluzorní skládanky o zdravé a šťastné socialistické společnosti.

Ta doba je už naštěstí dávno pryč, dnes jsou hendikepovaní běžnou součástí našeho života. Podle mého názoru je to jeden z hlavních přínosů naší „polistopadové“ demokracie. Psychologické bariéry jsme překonali už dávno, potkat člověka s hendikepem na ulici a pomoci mu je pro většinu z nás normální. Posíláme peníze na charitativní sbírky, protože je jasné, že zdravotní pojištění nestačí a financí na tyto účely nebude nikdy dost. Vznikly desítky charit a neziskovek, kde pracují lidé se srdcem na pravém místě.   

Velká část odpovědnosti je také na hejtmanství, které je zřizovatelem mnoha „ústavů“. Snažíme se, aby se ústavní režim těchto zařízení měnil na rodinný a aby vznikala nová místa pro chráněná bydlení. Například v březnu schválili krajští zastupitelé nákup pozemků v Zábřeze, kde chce kraj vybudovat domy pro část lidí se zdravotním postižením, kteří dnes obývají areál Nových Zámků. V podobných iniciativách chceme dále pokračovat, stejně jako v podpoře těch, kteří dávají lidem s hendikepem osobní příklad k aktivnímu životu. Vzpomenu třeba na hendikepované sportovce z olomouckého atletického klubu. Jejich současná největší hvězda Eva Kacanu, která vrhá koulí z vozíku, přivezla před několika týdny další medaile z atletických závodů ve Spojených arabských emirátech. Paní Evě velmi gratuluji a děkuji, že nám v naší práci – ač o tom možná ani neví – pomáhá.

Ladislav Okleštěk

Hejtman Olomouckého kraje

© Krajský úřad Olomouckého kraje