Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk - hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

herwart. To slovo jsme četli a slyšeli na přelomu října a listopadu snad stokrát. Marně pátrám, proč německý Institut meteorologie v Berlíně takto pojmenoval ničivou vichřici, která se prohnala nad celou střední Evropou. Teprve po dlouhém hledání jsem zjistil, že ve staroněmečtině znamenalo to slovo něco jako „strážce vojsk“. Asi smysl takového pojmenování nechápete stejně jako já, ale budiž.

Jedno vím ale jistě: Herwart v našem kraji zmobilizoval stovky profesionálních i dobrovolných hasičů. Nečekali na sirény, dobře věděli, že se něco děje a že jejich práci, zkušenosti i techniku budou potřebovat desetitisíce lidí. Nezajímali se o význam nebo překlad toho slova, ale vyrazili do terénu. Pomáhali ve všech městech a na vesnicích, protože vichřice (která v některých částech kraje dosáhla síly orkánu) se nezastavila před ničím. Pustošila zahrady, porážela stromy, odnášela střechy domů…

Větrná smršť naplno zasáhla kraj v neděli 29. října kolem poledne. Dovedu si představit ty okamžiky, kdy se naši hasiči narychlo zvedali od svátečních obědů a vyráželi za svým posláním. Byli v terénu často až do noci a mnozí i v dalších dnech, dokud neodstranili všechny následky kalamity ve svých regionech. Sám jsem celou situaci sledoval z operačního střediska, kde to, pravda, nebylo tak nebezpečné, ale viděl jsem dramata našich hasičů a držel jim palce. Teď, když už je Herwart dávno za námi, zbývá jen smeknout klobouk a poděkovat.

Ukázalo se, že naše priorita, tedy zajištění bezpečnosti občanů, má mimořádný význam. Nechci tady počítat miliony, které naše hejtmanství směřovalo v posledních měsících právě k hasičům. Ale mám dobrý pocit, že jsme ty peníze poslali na tu nejlepší adresu. A ještě jednou děkuji.

Ladislav Okleštěk
Hejtman Olomouckého kraje
© Krajský úřad Olomouckého kraje