Slovo hejtmana

Josef Suchánek - hejtman Olomouckého kraje

Ochrana přírody je věcí každého z nás

Z pohledu spotřeby energií je realitou, že nové technologie planetu nezachrání.  A u spotřeby přírodních zdrojů to platí ještě razantněji. Překvapení? Možná. Až dosud totiž platí, že jakmile dokážeme díky moderním postupům ušetřit energie na jednom místě, hned je zase přesměrujeme jinam, kde opět spotřeba naroste. I tohle je princip udržitelnosti, o kterou se snažíme, kterou ovšem pod kontrolou nemáme.

Podpora Olomouckého kraje v oblasti životního prostředí se proto zaměřuje na ty z vás, kteří tohle všechno vědí, nebo alespoň intuitivně tuší. Milióny korun rozdělujeme lidem, kteří sází nové stromy, obnovují studánky nebo jakkoliv podporují biodiverzitu. Stejně tak podporujeme budování opatření, která zadrží vodu v krajině a velkou krajskou prioritou je vybudování takového systému nakládání s odpady, který je přemění na něco užitečného.

Klíč k ochraně přírody leží ve změně myšlení každého jednoho z nás. V pochopení nutnosti omezení spotřeby zdrojů, tedy v omezení konzumu. Nepotřebujeme mít přece každý rok nový mobilní telefon nebo dvě dovolené letecky v zahraničí. Nic z toho nám totiž nepřinese štěstí ani lepší budoucnost. A co víc, možná nás to o ni připraví.

Tak co, přidáte se k těm, kteří začínají uvažovat jinak?

Josef Suchánek,

hejtman Olomouckého kraje