Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje

když slyšíte slovní spojení „programové prohlášení“, většina z vás jen mávne rukou. Máte pravdu, četli jsme už hodně politických programů a slibů, které se brzy staly jen lejstrem vystaveným na internetu. Pro nás je ale Programové prohlášení Rady Olomouckého kraje, které jsme vydali před rokem, jakousi Biblí, směrodatným plánem a návodem, jak neuhnout.

Nedávno jsme vyhodnotili, jak tento program po roce plníme, a už pracujeme na jeho dalších částech, které se týkají zdravotnictví a bezpečnosti. Obě témata jsou pro nás zásadní – nové silnice a cyklostezky, dobrá práce a kvalitní životní prostředí, to jsou všechno jistě důležité věci. Ale stejně to nejzásadnější pro každého z nás je zdraví a bezpečí našich blízkých…

Takže bez frází a stručně o tom, co aktuálně chystáme: Staré dosluhující sanitky vyměníme za nové záchranářské vozy. Pro všechny regiony kraj pořídí za 61 milionů korun celkem 30 nových sanitek v nejmodernější výbavě s pohonem všech kol, aby se dostaly i do těch nejodlehlejších míst. Zároveň jsme podpořili přijetí mezistátní dohody s Polskem, která by umožnila poskytování zdravotní péče přes hranici, což ocení hlavně obyvatelé Jesenicka.

Věnujeme se také hasičům, našim věrným pomocníkům v každé kritické situaci. Dobrovolným hasičům z celého kraje jsme předali nové vybavení a vyhlásili jsme několik dotačních programů, které pomohou dobrovolným i profesionálním hasičům například s modernizací nebo stavbou nových požárních zbrojnic a taky podpoří jejich aktivity pro veřejnost. Vždyť právě hasiči jsou v mnoha vesnicích jediným spolkem, který „něco dělá“. Ne pro sebe, ale hlavně pro veřejnost a pro děti. A za to jim patří nejen krajské (tedy naše společné) peníze, ale hlavně velké poděkování.

© Krajský úřad Olomouckého kraje