Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk - hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

majestátní hrad Bouzov vybudovali naši předkové před sedmi staletími, stavbu přečerpávací vodní elektrárny dokončili naši otcové před 20 lety. Tato unikátní díla spojuje obrovský zájem turistů, kteří do Olomouckého kraje přijíždějí. Zahraniční návštěvníci si k nim většinou přidají Ruční papírnu ve Velkých Losinách, domácí zase Lesní bar v Lipové.

To je hlavní „menu“ turistů podle statistik hoteliérů a provozovatelů kempů v našem kraji. Když se s nimi setkám, vždy mi říkají: „Tato místa znají lidé daleko za hranicemi Olomouckého kraje. My jim navíc vytipujeme třeba padesát dalších unikátních turistických cílů v Jeseníkách, v Olomouci a v mnoha dalších lokalitách, takže se mnozí z nich začínají vracet.“

To potvrzují i oficiální statistiky: návštěvnost našeho regionu se každoročně zvyšuje, od roku 2014 vzrostla o polovinu! Je to téměř neuvěřitelné číslo, ale zároveň závazek.

Aby u nás turistům bylo dobře (a nadále se vraceli), musí se cítit jako vítaní hosté. Chtějí něco zajímavého vidět a zažít, ale potřebují se také dobře najíst a jednoduše zaparkovat. Novodobá čeština pro to má ne příliš povedený pojem „turistická infrastruktura“.

A to je věc, se kterou může hejtmanství pomoci. Proto jsme letos rozdělili miliony právě na vybudování této „infrastruktury“, od parkovišť přes odpočívadla kolem cyklotras až po nové turistické stezky.

I v turistickém ruchu je ale pořád co zlepšovat. Pokud máte nějaký nápad, co v této oblasti dělat lépe, napište mi e-mail na adresu prohejtmana@olkraj.cz. A pokud nejedete relaxovat k moři, zkuste si najít cíl letní dovolené na webu www.ok-tourism.cz.

 
Ladislav Okleštěk
hejtman Olomouckého kraje
© Krajský úřad Olomouckého kraje