Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

první dubnový den s aprílovými legráckami už je dávno pryč. Naopak před námi je mnoho nových výzev – aktuálně například třetí vlna kotlíkových dotací.

Mnozí už slovní spojení „kotlíkové dotace“ berou automaticky a nevěnují mu velkou pozornost. Teď by ale měli zbystřit opravdu všichni – třetí vlna bude s velkou pravděpodobností poslední. Poslední šance, jak díky velkorysé podpoře státu a Evropské unie získat peníze, které pomůžou zlepšit životní prostředí v našem kraji.

Proto bychom se měli zaměřit na problémy, které nás v této oblasti trápí nejvíce. Většina z vás, kteří tento úvodník čtete na internetu, Facebooku nebo v Krajánkovi, už má asi domácí topení vyřešené. Ale pak je tady skupina lidí, kteří se tolik o informace nezajímají, o to více ale přikládají do svých kotlů „petky“ a další binec. Když jezdím do terénu a mluvím s vámi, skoro vždycky přijde řeč i na tyto občany, kteří „otravují“ vzduch nejbližším sousedům i atmosféru v celé vesnici. „Nemáme na ně žádné páky,“ vysvětlují mi pak starostové.

Teď tady šance je, ale vyžaduje také zapojení vás, aktivních občanů. Zkuste tyto lidi, kteří o kotlíkových dotacích možná ani neslyšeli, přesvědčit, aby do toho šli. Pokud nemůžou doplatit povinnou spoluúčast nebo nemají na účtu dost peněz na pořízení kotle (který se proplácí až zpětně), může jim pomoct obec. Vyzkoušeli si to už v mnoha vesnicích v celé republice. Není to jednoduché, ale když je dobrá vůle, tak jde všechno.   

Ladislav Okleštěk

hejtman Olomouckého kraje

© Krajský úřad Olomouckého kraje