S virtuální povodní zápasil kraj tři dny

18. 05. 2018

Intenzivní srážky v oblasti Orlických a Rychlebských hor i Kralického Sněžníku. Hladiny toků jdou prudce nahoru. Voda zaplavuje, co se dá. Takové bylo zadání třídenního cvičení Povodeň 2018, které prověřilo, jak jsou na záplavy připravena nejen větší města v regionu, ale především složky Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje. Akce se konala od středy 16. května do pátku 18. května.

Během prvního dne byla do cvičení zapojena města Litovel, Zábřeh a Mohelnice. Jejich hlavním úkolem bylo procvičit činnost stálých pracovních skupin krizového štábu ve spolupráci s krajem a hasiči,“ řekla vedoucí oddělení krizového řízení olomouckého hejtmanství Alena Hložková.

Ve čtvrtek se scénář povodní zdramatizoval a do terénu vyrazily všechny záchranné složky.

Druhý den cvičení vyhlásil hejtman Olomouckého kraje krizový stav. Hasiči postavili protipovodňové hrazení u Lukavice a také jsme zřídili evakuační středisko pro obyvatele zatopené vesnice,“ doplnila mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

V průběhu pátku hasiči nacvičovali vše, co by během reálné povodně zajišťovali, tedy záchranu osob z vodní hladiny pomocí vrtulníku a člunu nebo vyproštění vraku auta, které zůstalo uvězněné pod vodou. Záchranný útvar z Hlučína navíc stavěl provizorní most a pracovníci Povodí Moravy odstraňovali zátarasy z řeky Moravy.

Velmi si vážím profesionality a nasazení všech lidí, kteří se do cvičení zapojili. Potvrdilo se, že bezpečnost obyvatel kraje mají v rukou skuteční profesionálové i to, že vždycky je co zlepšovat,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Průběh manévrů, do kterých se zapojilo na tři sta lidí, teď vyhodnotí pozorovatelé. Jejich úkolem bude najít slabá místa cvičení a navrhnout, jak nedostatky napravit.

S virtuální povodní zápasil kraj tři dny

Poslední změna 21. 05. 2018 11:33:40