Proběhla Konference samospráv Olomouckého kraje 2016

20. 04. 2016

Zástupci měst a obcí z regionu se s vedením Olomouckého kraje setkali už pojedenácté. Do sálu Regionálního centra Olomouc jich dorazilo na sto padesát. Zajímali se hlavně o dopravu, dotační programy, odpadové hospodářství, sociální oblast a regionální rozvoj.

Dopravní obslužnost a investice do oprav silnic II. a III. třídy – kolem tohoto tématu se rozvinula nejživější diskuse.

„Ptením denně projedou dvě stovky kamionů. Silnice v obci i jejím okolí na to nejsou stavěné a tak podle toho vypadají. Je třeba to co nejdříve řešit,“ upozornil starosta obce Ptení Jiří Porteš.

„Na rekonstrukci zničených silnic, jejichž vlastníkem je Olomoucký kraj, by bylo třeba až 25 miliard korun. My jdeme cestou postupné obnovy - v loňském roce kraj vložil do oprav komunikací více než miliardu. Letos bychom rádi proinvestovali zhruba 800 milionů. Byly vybrány nejvíce dopravně zatížené a nejhůře poškozené silnice. Pokud se některý ze starostů domnívá, že v jeho obci je situace neúnosná, může se na nás obrátit a my to s ním budeme řešit,“ řekl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Řeč byla také o tom, jak bude Olomoucký kraj, který už před časem inicioval vznik spolku Odpady Olomouckého kraje, v budoucnu nakládat s odpady.

„Řeší se hierarchie nakládání s odpady. Spolek se připravuje na vznik odpadových center – těch by mělo být celkem sedm a umožní smysluplné a efektivní nakládání s komunálními odpady. Mimo jiné by měla být vybavena moderními překladišti k odvozu zbytkového komunálního odpadu k dalšímu využití,“ zmínil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Symerský.

Financování výkonu veřejného opatrovnictví a sociálních služeb obcemi i aktuální situace ohledně kotlíkových dotací či programu obnovy venkova – také o tom se na Konferenci samospráv Olomouckého kraje jednalo.

Více informací k jednotlivým tématům a prezentace najdete zde.

Proběhla Konference samospráv Olomouckého kraje 2016

Poslední změna 20. 04. 2016 07:49:04