Případů invazivních pneumokokových nemocí přibývá

07. 07. 2016

V loňském roce se 16 obyvatel Olomouckého kraje potýkalo s invazivním pneumokokovým onemocněním. Do této kategorie patří nejzávažnější choroby způsobované bakterií pneumokoka, například těžké zápaly plic anebo pneumokoková meningitida. Oslabený organismus může těmto nemocem snadno podlehnout. Všem lidem nad 65 let pojišťovny nově přispívají na prevenci.

Pneumokok ohrožuje nejčastěji nejmenší děti a seniory. „Právě jejich imunitní systém nefunguje naplno. Zatímco u dětí se obranyschopnost v průběhu prvních tří let života teprve buduje, u seniorů naopak postupně slábne. Významně se snižuje po překročení 65 let věku,“ vysvětluje profesor MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D., vědecký sekretář České vakcinologické společnosti.

Na prevenci přispívají pojišťovny

Malé děti se proti pneumokokům běžně očkují, přičemž očkování patří mezi nepovinná. Od října loňského roku přispívají zdravotní pojišťovny nově i všem seniorům nad 65 let, zájemci mohou požádat o očkování svého praktického lékaře.

Počet případů invazivních pneumokokových onemocnění evidovaných hygieniky v Olomouckém kraji má z roku na rok stoupající tendenci.

„Vzestupný trend invazivních pneumokokových infekcí je hlášený v podstatě celorepublikově, a co je asi nejhorší, stoupá tím pádem i smrtnost,“ uvádí MUDr. Jana Vlčková z Ústavu preventivního lékařství LF UP Olomouc. „Přikláněla bych se k očkování osob již od 50 let a dokonce bych byla ráda, aby toto očkování bylo nabízeno i mladším ročníkům, osobně s ním mám ty nejlepší zkušenosti,“ dodala MUDr. Vlčková. Lékaři mají k dispozici dvě různé vakcíny. „Lidem nad 65 let doporučujeme nechat se očkovat oběma vakcínami, neboť se vzájemně doplňují,“ radí profesor Chlíbek.

Donedávna se rutinně očkovali pouze starší lidé žijící ve společných zařízeních – ústavech sociální péče, léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech seniorů a podobně. Nově by se díky příspěvku od pojišťoven mohla zlepšit ochrana v celé věkové skupině 65+.

„Od loňského podzimu se určitě dramaticky zvýšil zájem v rámci ordinací praktických lékařů,“ uvádí k tomu MUDr. Hana Tkadlecová z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Senioři z pneumokokových onemocnění nejčastěji trpí zápalem plic, který se často objevuje jako komplikace jiného onemocnění. V důsledku zápalu plic může starší člověk zemřít, přestože jeho původní diagnóza nebyla příliš závažná.

Riziko může zvýšit chronická nemoc. Nebo zlozvyky

Zvýšené riziko onemocnění mají kromě malých dětí a seniorů i lidé s poruchou imunity nebo chronicky nemocní. V ohrožení jsou především pacienti s onemocněním dýchacího a kardiovaskulárního systému nebo diabetici. Na propuknutí pneumokokového onemocnění má vliv i životní styl, ve vyšším riziku onemocnění se ocitají také kuřáci a alkoholici.

Pneumokok se přenáší vzdušnou cestou. Někteří lidé v sobě mohou bakterii nosit, aniž by onemocněli. Nakazit se je proto možné nejen od viditelně nemocného člověka.

Pneumokokové nemoci lze rozdělit na neinvazivní (slizniční; spadají sem například lehčí formy zápalu plic anebo záněty středního ucha) a invazivní – ty, při nichž bakterie proniká i tam, kde je za normálních okolností sterilní prostředí. Tedy třeba do krve nebo mozkomíšního moku. Konkrétně se může kromě těžkého zápalu plic jednat třeba o sepsi (takzvanou otravu krve) anebo zápal mozkových blan (meningitidu). Právě invazivní formy končí často smrtí či vážnými následky.

Další informace v přiloženém materiálu.

 

Soubor typu pdftz-zapal-plic-velky-evropsky-pruzkum-ol.pdf(233,1 kB)stáhnout


Poslední změna 07. 07. 2016 07:44:04