Přínosy projektů eGovernment v ČR

21. 07. 2014

V České republice byla v poslední době realizována řada projektů směřujících k elektronizaci veřejné správy. Zatímco služby nově vybudovaných systémů, jako je Czech POINT nebo datové schránky, se staly přirozenou součástí každodenního života občanů i firem, o jiných projektech veřejnost nemá ponětí. Mediální prostor v oblasti ICT ve veřejné správě však vyplňují především zprávy o nefungujících registrech, předražených zakázkách a koncepčně nezvládnutých projektech. Česká republika se i v roce 2013 propadá v žebříčku mezinárodní konkurenceschopnosti mj. v kategoriích souvisejících s efektivitou regulace, veřejných institucí i využíváním ICT ve veřejné správě.

Je však skutečně situace v ICT ve veřejné správě tak hrozivá, jak by se mohlo zdát z jejího mediálního obrazu nebo některých mezinárodních srovnávání? Proč se některým projektům daří úspěšně uplatňovat jejich výstupy v praxi, zatímco jiné projekty skomírají ve stadiu realizace? Co vlastně IT projekty ve veřejné správě mají občanům a podnikatelům přinášet a kdy se jim to daří?

Na tyto otázky hledali odpovědi experti z řad Klubu ICT UNIE. Zástupci dodavatelů informačních a komunikačních technologií spolu s odborníky z veřejné správy diskutovali, jak zajistit, aby projekty elektronizace veřejné správy přinášely maximální hodnotu občanům, úředníkům i podnikatelům. Poziční dokument, který máte v rukou, shrnuje hlavní poznatky a doporučení.

Soubor typu .pdfPoziční dokument Klubu ICT UNIE(521,7 kB)stáhnout


Poslední změna 21. 07. 2014 09:57:50

© Krajský úřad Olomouckého kraje