Přednáška o velikonočních obyčejích v současnosti „Jak se vodí Jidáš?“
04. 04. 2017Přednáška etnografky šumperského muzea Márie Kudelové s názvem „Jak se vodí Jidáš?“ představí návštěvníkům zachovalé podoby archaického velikonočního obyčeje nazývaného vodění nebo honění Jidáše.
Tento zvyk se v našem regionu zachoval pouze v několika obcích Zábřežska, a to konkrétně v Nemili, Svébohově, Pobučí, Jestřebí a v Brníčku. Obyčej je součástí lidových kalendářních zvyků jarního – velikonočního cyklu. Je odvozen z liturgie pašijového týdne, která se koná každoročně na Velikonoce. Navazuje na obchůzky s řehtačkami a klapačkami v době od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty, kdy v kostelech od čtvrtka do soboty nezvoní zvony a zvonky, ale klape se dřevěnými klapačkami. Ve jmenovaných obcích na Zábřežsku je obchůzka klapačů doplněná o maskovanou postavu Jidáše, kterou ostatní účastníci, většinou chlapci, vodí po vesnici dům od domu.
Masky Jidáše se v obcích liší, někde je jeho oděv podobný biskupskému, jinde je zase celý zahalený do šatů z barevných stuh krepového papíru. Ve Svébohově a v Brníčku je průvod s Jidášem tichý, v ostatních obcích děti zpívají variace říkanky „Ó, milý Jidáši, cos to učinil, že jsi svého mistra židům prozradil. Za to budeš v pekle pykati, s Luciferem ďáblem tam býti!“ Děti jsou v každé z obcí za vykonání obchůzky odměňovány výslužkou – drobnými penězi, vajíčky a cukrovinkami.
Přednáška se uskuteční v úterý 11. dubna v 17 hodin v přednáškovém sále šumperského muzea. Vstupné je 30 Kč.
Poslední změna 04. 04. 2017 12:55:55