Pražská výstava připomíná příchod slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu
11. 11. 2013Vlastivědné muzeum v Olomouci se stalo spolu s Ministerstvem kultury České republiky a dalšími čtyřmi odbornými institucemi spolupořadatelem výstavy nazvané CM 863 s podtitulem Svatí Cyril a Metoděj. Dějiny, tradice, úcta, která se koná v rámci jubilejních oslav 1150. výročí příchodu obou světců na Velkou Moravu pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana v klášteře svaté Anežky České v Praze.
„Jsem velice rád, že se Vlastivědné muzeum v Olomouci mohlo podílet, jako jeden z hlavních spolupořadatelů, na realizaci jednoho z největších a nejvýznamnějších muzejních projektů v České republice, který je zároveň velkou propagací olomouckých muzeí a turistickou atrakcí Prahy,“ uvedl ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.
Základem pražského výstavního projektu se staly výstavy konané v průběhu roku 2013 v Moravském zemském muzeu v Brně, Muzeu umění v Olomouci a Vlastivědném muzeu v Olomouci. Podstatná část artefaktů z oblasti archeologie, výtvarného umění, knižní kultury či uměleckého řemesla vystavených v Olomouci a Brně je od 1. listopadu do 2. února k vidění ve výstavních prostorách kláštera svaté Anežky České. Zde Národní galerie v Praze, jakožto hlavní garant výstavy, doplnila moravský soubor předmětů o řadu svých sbírkových děl a vznikla tak svým rozsahem unikátní výstava pojednávající, jak o dobovém kontextu a životě svatých Cyrila a Metoděje, tak také o pozdější tradici a úctě jejich světeckého kultu.
U příležitosti výstavy Národní galerie vydává průvodce výstavou (120 s.), který navazuje na odborné výstavní katalogy vydané k výstavám v Brně a Olomouci.
Výstava CM 863, která byla slavnostně zahájena ministrem kultury České republiky Jiřím Balvínem, je hlavním výstavním projektem Národní galerie v Praze v roce 2013.
Poslední změna 11. 11. 2013 15:28:17