Ostružná, Majetín a Jeseník obhájily prvenství v soutěži O keramickou popelnici

03. 12. 2014

Již podeváté v historii včera předávali zástupci Olomouckého kraje a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM ocenění v soutěži „O keramickou popelnici“ obcím a městům, jejichž občané nejlépe třídí využitelné odpady. Ceny spolu s představiteli společnosti EKO-KOM starostům a starostkám obcí předal náměstek pro oblast životního prostředí Michal Symerský.

„Soutěž je velkou motivací pro nejlepší obce, které tak mohou ukázat cestu i těm méně úspěšným. Přesto, že většina obyvatel našeho kraje odpad třídí, je zde stále velký potenciál těch, kteří si dosud neuvědomují, jak je tato činnost důležitá. Třídění odpadů proto cílenou popularizací podporujeme i v lokalitách, kde nedosahují tak dobrých výsledků jako ve zbytku kraje,“ sdělil na slavnostním vyhlašování náměstek hejtmana Michal Symerský.

První pozici v kategorii nejmenších obcí - do 500 obyvatel – obhájila Ostružná z Jesenicka. V přepočtu na obyvatele vytřídili v této obci za uplynulý rok v průměru necelých 130 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Stejně jako vloni na druhém místě skončily Hradčany-Kobeřice z okresu Prostějov. Bronzová příčka letos patří obci Ústín z Olomoucka.

Kategorii zahrnující obce s více než 500 obyvateli rovněž opanoval šampion minulého ročníku – Majetín. Výtěžnost na obyvatele činila v průměru 75 kilogramů. Druhý skončil stejně jako vloni Grygov, na třetí příčce se umístila Senice na Hané. Všechny tři obce se nacházejí na Olomoucku.

V kategorii měst patří opět vítězství Jeseníku, který v uplynulých ročnících dosud nenašel přemožitele. Každý obyvatel tohoto města vytřídil za rok celkem 71,6 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Na druhém místě skončilo krajské město Olomouc, ocenění za třetí místo pak putuje do Litovle.

Ve všech kategoriích se letos vyhlašovala i speciální kategorie „Skokan roku“, která hodnotila nejlepší meziroční nárůst výtěžnosti papíru, plastu, skla a nápojových kartonů. Vítězem se v kategorii měst staly Hanušovice, mezi většími obcemi uspěl Černotín a obec Svésedlice uspěla v kategorii nejmenších obcí.

Vedle soutěže "O keramickou popelnici" se také uskutečnila soutěž "O keramické sluchátko", která se zaměřuje na třídění elektroodpadu. Vítězství v šestém ročníku mezi městy obhájil Šternberk, nejlepší mezi obcemi nad 2000 obyvatel je Náměšť na Hané a mezi obcemi do 2000 obyvatel uspěly Horní Moštěnice.

Letos poprvé byla vyhlášena také soutěž „O Elektrooskara“, kde se hodnotily obce ve dvou hlavních kategoriích odrážejících množství sběru elektrozařízení v přepočtu na jednoho obyvatele. V rámci větších obcí a měst zvítězil Šternberk. V kategorii obcí do 2500 obyvatel vyhrála obec Přáslavice.

Vyhlašované soutěže jsou součástí informační kampaně „Jak se točí odpady“, jejímž dlouhodobým cílem je podpořit a zlepšit třídění odpadů v regionu. Olomoucký kraj patří co do množství vytříděného odpadu na jednoho občana dlouhodobě mezi nejlepší v zemi a do systému EKO-KOM je v kraji zapojena drtivá většina obcí - celkem 385.

Více v přiložené tiskové zprávě a ve fotogalerii zde.

Výsledky soutěže pro obce a města Olomouckého kraje "O keramickou popelnici 2014“