Olympiáda dětí a mládeže je v plném proudu. Olomoucký kraj vybojoval první medaili

24. 01. 2023

Přes tisíc mladých sportovců, úspěšní olympionici a tisíce diváků. V neděli 22. ledna odstartovala na zimním stadionu v Hradci Králové 20. Olympiáda dětí a mládeže. Oheň zažehla snowboardistka a dvojnásobná olympijská medailistka Eva Adamczyková.

„Olympiáda dětí a mládeže je největší multisportovní akcí u nás, kterou za dvacet let existence prošly tisíce mladých lidí. Někteří z nich, jako například Ester Ledecká nebo Josef Dostál, se dostali i na velkou olympiádu a pro některé zůstala Olympiáda dětí a mládeže největší sportovní akcí v životě. S tímto vědomím se také snažíme každý ročník ODM připravit,“ říká místopředseda ČOV zodpovědný za Olympiádu dětí a mládeže Filip Šuman.

Na východ Čech zamířila i početná výprava z Olomouckého kraje, reprezentuje ho 79 sportovců. V roli vlajkonoše vedl výpravu Olomouckého kraje na slavnostním zahájení veslař Miroslav Vraštil, účastník olympijských her v Londýně 2012 a Riu 2016. Mladé sportovce z kraje podpořil i hejtman Josef Suchánek: „Pro nás je podpora sportu jednou z hlavních priorit. Snažíme se zejména o to, aby mladí lidé měli kde sportovat a užívali si radost z pohybu. A není špatné mít své sportovní vzory. Nejen z řad dospělých, ale i svých vrstevníků.“

Na krkonošské svahy zamířila například rodačka ze Šumperka Ema Banková, dcera Tomáše Banka. V týmu je také několik obojživelníků, kteří po letní edici chtějí uspět i v zimních sportech. Například kanoista Tobiáš Novák v akrobatickém lyžování, plavkyně Valerie Kratochvílová v alpských disciplínách. Dobrou mušku a rychlý běh na lyžích musí prokázat kanoista Matěj Štýbnar. Ve snowboardingu zápolí Jozef Valenta, stejně jako Mia Vladařová.

Sportovci z Olomouckého kraje se hned první den her těšili z medaile. Matěj Gajdoš z FENIX SKI TEAM Jeseník vybojoval bronz v běhu na lyžích.

S organizací akce podobného rozsahu má Olomoucký kraj letní zkušenost. „Olympiádu dětí a mládeže chápu jako důležitou akci – sportovci si na ní poměří síly, vytříbí si pravidla fair play a třeba na hřištích navážou nová přátelství, která jim vydrží na celý život. Ostatně, o stejné jsme usilovali při organizování úspěšných letních olympijských her dětí a mládeže v loňském roce v našem kraji,“ vyzdvihl význam akce hejtman Suchánek.

A mladým sportovcům vzkázal: „Olympiádu by si měli hlavně užít, to je to nejdůležitější. Každopádně si naši sportovci mohou být jisti, že jim celý Olomoucký kraj drží palce. A já taky – i ty na nohách.“

Většina sportovních klání se koná v srdci největšího českého pohoří, a to zejména ve Špindlerově Mlýně, Vrchlabí, Trutnově a Nové Pace. Fandit sportovcům přijel na místo dění také Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu. „Vyrazil jsem fandit našim mladým sportovcům a podpořit je v jejich výkonech. Držím jim moc palce. Já sám se samozřejmě budu také zajímat o podporu sportu v hostitelském kraji i v dalších regionech. Tato akce je vždy dobrou příležitostí nasbírat nové zkušenosti a nápady,“ dodal náměstek Zácha.

Foto: olympijskytym.cz /Barbora Reichová

Poslední změna 24. 01. 2023 15:52:39