Olomoučtí reprezentanti si v lyžařském orientačním běhu splnili svůj sen

23. 01. 2014

Výprava Olomouckého kraje slaví na letošní zimní olympiádě dětí a mládeže velké úspěchy na běžkách. Vedle klasického lyžování se její zástupci prosadili na nejvyšší příčky také v lyžařském orientačním běhu.

„Podařilo se nám vybojovat tři medaile a další umístění v první desítce, což je pro nás fantastické. Rozhodla fyzická připravenost. Podmínky jsou tady velice specifické v tom, že je tu opravdu málo sněhu, proto závody byly trošičku kratší. Obrovský dík patří organizátorům, že je vůbec uspořádali,“ zhodnotil Dušan Vystavěl, trenér lyžařských orientačních běžců z Olomouckého kraje.

K úspěchu olomouckého týmu dopomohl dle trenérových slov paradoxně nedostatek sněhu v nynější sezoně. Výhoda spočívala v tom, že většina kraje leží na rovině, děti tak mohly vyměnit běžky za kolečkové lyže a trénovat na cyklostezkách. To je v horských oblastech s kopcovitým terénem pro problém. Přesto měli olomoučtí závodníci možnost vyzkoušet před olympiádou dětí a mládeže i lyžařské stopy.

„Jeden člen našeho oddílu vlastní chatu na Pradědu, a tak tam děcka mohla mezi Pradědem, Švýcárnou a Ovčárnou potrénovat. Bylo to prakticky jediné místo v České republice, kde byl v této zimě sníh na běžecké lyžování.“

Najeté kilometry se vyplatily, olomoučtí závodníci projeli v oba dny trať pozorně a v rychlém tempu, odměněni byli třemi cennými kovy. Stříbrnou a bronzovou medaili si z Vysočiny odveze Tereza Jánošíková, která se lyžařskému orientačnímu běhu věnuje pouhý rok a tomu klasickému jen o několik měsíců déle. Na lyžích se ale cítí velmi dobře, začínala na nich již v útlém dětství.

Bronz vybojoval v pondělním klání Ondřej Vystavěl, člen reprezentačního družstva v orientačním i lyžařském orientačním běhu. Ondřej je v této disciplíně podstatně protřelejší než jeho kolegyně, zkušenosti sbírá již od dvou let, v lyžařské stopě se s mapou pohybuje třetí sezonu. A co pro medailisty úspěch na Hrách VI. zimní olympiády dětí a mládeže znamená? „Je to splněný sen,“ říkají. Víc by bylo snad jen zařazení jejich oblíbené disciplíny do programu skutečných zimních olympijských her a případný úspěch, shodli se oba.

Olympiáda má před sebou závěrečný vrchol

Hokej, rychlobruslení, běžecké lyžování, lyžařský orientační běh a biatlon. Těchto pět sportů dnes ukončí Hry VI. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky. Soutěžit se bude na třech sportovištích: zimních stadionech v Jihlavě (hokej) a Žďáru nad Sázavou (rychlobruslení) a zbývající tři sporty ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě.

Hokejisté mají na programu už od 9:00 hodin obě semifinále. Pořadatelé Kraje Vysočina si od svých hokejistů slibují po skvělých výsledcích ve skupině, kde neztratili ani bod, dnešní dokončení zlaté cesty. Vysočina je horkým favoritem olympijského turnaje, k potvrzení ale potřebuje ještě dvě vítězství. V semifinále Vysočina narazí na Jihočeský kraj. Ve druhé semifinálové dvojici se střetnou Praha s Olomoucí. V zápase o páté místo proti sobě nastoupí v 11:00 hodin Plzeň a Hradec Králové. Ve 13:30 se poražení semifinalisté střetnou o 3. místo a olympijský turnaj vyvrcholí o hodinu později ve 14:30 finálovým zápasem.

Rychlobruslaři budou od 10:00 hodin bojovat o další sady medailí v závodě na 3 kola a ve 14:00 hodin je na programu atraktivní závod štafet na 16 kol.

Bohatý pořad ve Vysočina Areně otevře v 9:30 závod štafet v běhu na lyžích na 3x3 kilometry klasicky. Ve 12:00 hodin odstartuje závod dvoučlenných štafet v lyžařském orientačním běhu a v 15:00 hodin začne závod štafet biatlonistů žáků na 3x3 km a následně stejný závod žákyň.

Olympijské soutěže uzavře od 19:00 hodin závěrečný ceremoniál, který se uskuteční v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou. Přístup budou mít pouze účastnící her (sportovci, trenéři, vedoucí týmů a novináři) s platnou akreditací. Akce není určena veřejnosti.

Součástí ceremoniálu bude vyhlášení nejlepších sportovců a dekorování medailemi ze závěrečných dvou dnů soutěží. Po slavnostním ukončení se oficiálně uhasí olympijský oheň.

http://odm2014.cz/

lodm8.jpg
lodm6.jpg
lodm5.jpg
lodm4.jpg
lodm3.jpg
lodm2.jpg
lodm7.jpg


Poslední změna 23. 01. 2014 08:58:22