Olomoucký kraj zmodernizuje výcvikové středisko zdravotnické záchranné služby

06. 09. 2016

Pořízení simulačních technologií a školících pomůcek nezbytných pro výuku, zvyšování znalostí a zdokonalování postupů řešících krizové situace – to jsou hlavní cíle projektu, v jehož rámci chce Olomoucký kraj zmodernizovat výcvikové středisko zdravotnických záchranářů.

„Modernizace stávajícího vzdělávacího a výcvikového střediska se týká záchranné služby v Olomouci. Do tohoto místa bychom rádi pořídili nejen speciální figuríny, na kterých budou záchranáři z celého kraje cvičit například postup při zástavě dechu nebo srdeční činnosti, ale rovněž i simulátor zdravotního operačního střediska,“ řekl Michael Fischer, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

Právě linka 155, tedy centrální pracoviště operačního řízení záchranky, patří k důležité části pro další komunikaci s výjezdovými skupinami.

„Linka 155 spadá do složek kritické infrastruktury státu a pracuje v nepřetržitém provozu. Mezi nejdůležitější úkoly operátorů patří příjem, vyhodnocování tísňových výzev a dále koordinace jednotlivých skupin zdravotnické záchranné služby. Nový simulátor umožní zvýšit nejen erudici a nácvik součinnosti při mimořádné situaci, ale rovněž najde uplatnění při zaškolování nových operátorů,“ uvedl náměstek Fischer.    

V Olomouci přibude také lezecká stěna s podvěsem. Ta bude určena pro školení záchranářů, kteří pracují na letecké záchranné službě a musí být vycvičení v lezeckých technikách. Stěna by měla být velká zhruba 65 m2 a kromě horolezeckých chytů bude její součástí i velmi důležitá imitace podvěsu odpovídající vrtulníkové plošině.    

V zázemí výcvikového střediska se kromě simulátoru dětského a dospělého pacienta či operačního střediska počítá i se speciálním programem, který umí napodobit mimořádné události s velkým počtem zraněných osob. Aplikace navíc umožní úpravy nebo vytváření nových scénářů podle potřeb organizace.

„Záchranáři se v reálu u zásahu setkávají s tolika situacemi a událostmi, že si jen málokdo dokáže představit, co všechno obnáší jeden jediný výjezd.  A ne nadarmo se říká, že těžce na cvičišti, lehce na bojišti,“ doplnil Fischer. 

Finanční náklady plánované modernizace výcvikového střediska přesáhnou částku 20 milionů korun. Hejtmanství na její realizaci zažádá o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu. Evropské dotace by tak mohly pokrýt 85 procent nákladů. Dalších pět procent představuje státní podpora. Olomoucký kraj by do projektu v konečné fázi investoval zhruba 2 miliony korun.

Olomoucký kraj zmodernizuje výcvikové středisko zdravotnické záchranné služby
Olomoucký kraj zmodernizuje výcvikové středisko zdravotnické záchranné služby
Olomoucký kraj zmodernizuje výcvikové středisko zdravotnické záchranné služby


Poslední změna 08. 09. 2016 10:26:45