Olomoucký kraj patří k české špičce v třídění odpadů. Nejlepší jsou Ostružná, Grygov, Jeseník a Olomouc

07. 06. 2016

Dnes byli v Olomouci oceněni zástupci nejlepších měst a obcí Olomouckého kraje v třídění odpadů za rok 2015. V jedenáctém ročníku tradiční soutěže s názvem O KERAMICKOU POPELNICI byly vyhodnoceny celkem čtyři kategorie podle velikosti obcí a měst. V kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel jsou v třídění plastů, papíru, skla a nápojových kartónů nejlepší občané Ostružné, zatímco kategorii obcí mezi 501 a 2000 obyvateli ovládli v Grygově. Mezi městy jsou výsledky stejné, jako v předchozím roce. Nejlépe třídí lidé v Jeseníku a v Olomouci.

Oceněná města a obce jsou tahouny Olomouckého kraje, který patří v třídění odpadů mezi nejlepší regiony v České republice. V roce 2015 vytřídil jeden občan kraje v průměru 45,9 kilogramů plastů, papíru, skla a nápojového kartónu. To řadí region na druhé místo v pomyslném srovnání všech krajů v České republice. V třídění papírů patří Olomoucký kraj dokonce na první místo. Každý občan kraje v minulém roce průměrně vytřídil 21,9 kilogramů papíru.

Tříděním odpadů se chrání příroda – za rok 2015 bylo uchráněno za celou Českou republiku 25 km². A k tomu neuvěřitelných 1 900 000 stromů. Proto se rozhodla pořádající Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM odměnit všech osmnáct oceněných obcí vysazením pamětních stromů, které budou připomínat odpovědnost občanů nejlépe třídících obcí.

Pavla Bendová ze společnosti EKO-KOM k tomu dodala: „Toto symbolické ocenění by mělo lidem připomenout, že třídění odpadů výrazně šetří přírodu. To se lidem v Olomouckém kraji velmi daří. Za výbornými výsledky stojí, kromě osvětových a vzdělávacích aktivit, stále se zlepšující dostupnost barevných kontejnerů na třídění odpadů. Součástí spolupráce EKO-KOMu a Olomouckého kraje je totiž zahušťování sběrné sítě kontejnerů na tříděný odpad. Tím se stává třídění pro občany pohodlnější a tato skutečnost významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. Ke konci loňského roku se na území Olomouckého kraje nacházelo 19 928 barevných kontejnerů.“

Barevné kontejnery na tříděný sběr jsou občanům v kraji opět výrazně blíže. V současnosti slouží jedno průměrné kontejnerové hnízdo 121 obyvatelům kraje, přičemž před deseti lety šlo o 208 obyvatel.

Kromě pamětních stromů si zástupci tří nejlepších obcí v každé kategorii odnesli od Olomouckého kraje finanční odměny v celkové výši 240 tisíc korun. Za oblast životního prostředí je odpovědný 2. náměstek hejtmana Michal Symerský, který na slavnostním ceremoniálu upřesnil plánované aktivity Olomouckého kraje v oblasti odpadového hospodářství na letošní rok. „Také letos se v souladu s hierarchií nakládání s odpady zaměříme na podporu třídění a následného maximálního využití vytříděných složek komunálního odpadu. Jsem velmi rád, že Olomoucký kraj již od roku 2004 spolupracuje s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM na společném projektu a tato spolupráce přináší pozitivní výsledky.“

JAKÝ JE RECEPT NA ÚSPĚCH NEJLÉPE TŘÍDÍCÍCH MĚST A OBCÍ?

Primátor Olomouce Antonín Staněk:

„Recept na úspěch Olomouce spočívá v dlouhodobé a systematické práci v oblasti nakládání s odpady a především v ochotě občanů přijímat pozitivně všechny novinky, které jim město připraví. Právě v tomto směru máme na svém kontě i celou řadu prvenství. Olomouc byla například průkopníkem v zavádění třídění nápojových kartonů do speciálně určených sběrných nádob či ve sběru bioodpadů ve vybraných městských částech. Velkou pozornost věnujeme rovněž ekologické výchově na školách, ale i v rámci osvěty zaměřené na všechny věkové skupiny obyvatel.“

Starosta Jeseníku Ing. Adam Kalous:

„Občané města třídí odpad již od roku 1991 a během té doby se již naučili, jak správně třídit odpad. Přispívá k tomu především propagace, která oslovuje nejen občany jako takové, ale především děti, a to od mateřinek až po střední školy. Jsme velmi rádi, že se město Jeseník opět dostalo mezi finalisty této soutěže.“

Starosta Grygova Ing. Tomáš Kubáček:

"Třídění odpadů se v Grygově stalo přirozenou a samozřejmou součástí našich životů. A vedení obce přitom aktivně zajišťuje dostupnost stanovišť a průběžnou informovanost všech občanů včetně dětí."

Starosta Ostružné Roman Roušal:

„Je těžké dát nějaký recept pro jiné obce, neboť každá obec má jiné podmínky. V každém případě je to neustálé přesvědčování a osvěta o tom, že třídění smysl má. Velice důležité je zapojení podnikatelů do systému a vytvoření dostatečného počtu sběrných míst, která je bezpodmínečně nutné každodenně obcházet a udržovat v čistotě, aby nepůsobila odpudivě.“

SOUTĚŽ O KERAMICKOU POPELNICI:

1. Soutěž pořádá Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM ve spolupráci s Olomouckým krajem. Oceňuje 18 nejlepších měst a obcí Olomouckého kraje ve výtěžnosti tříděného sběru odpadu. Koná se již od roku 2005, letošní ročník je jedenáctý.

2. Soutěž hodnotí množství vytříděného odpadu na jednoho občana za dané období v jednotlivých tříděných komoditách tj. papír, plast a sklo. Dalším kritériem je např. sběr nápojového kartonu, sběr kovů a sběr čirého skla. Hodnocena je také tzv. hustota sběrné sítě – tedy počet obyvatel na jedno sběrné hnízdo, či podíl výtěžnosti tříděného sběru na celkové výtěžnosti komunálních odpadů, to je účinnost tříděného sběru.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE O KERAMICKOU POPELNICI 2016

Statutární město Olomouc

Město Šumperk

Statutární město Prostějov