Olomoucký kraj ocenil významné stavby uplynulých dvou let

19. 03. 2015

Olomoucký kraj společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě ve středu 18. března uzavřel v pořadí šestý ročník soutěže s názvem Stavba roku 2014 Olomouckého kraje. Odborná porota ocenila nejlepší nové stavby nebo rekonstrukce, které v kraji vznikly v letech 2013 až 2014. O vítězích se rozhodovalo tradičně v 5 kategoriích.

„Soutěž Stavba roku je dobrou příležitostí k prezentaci kvalitních projektů v oblasti stavitelství. Hlavním cílem je zviditelnit a podpořit architekty, stavební firmy a investory, kteří v našem regionu realizují zajímavé stavby a mění tak podobu Olomouckého kraje. Vítězné stavby jsou důkazem toho, že architektura se vyvíjí nesmírně rychle a reaguje na nejnovější trendy. Realizované projekty rovněž ukazují, že lze vycházet vstříc požadavkům na co nejrychlejší realizaci a současně zachovat estetickou a řemeslnou kvalitu staveb i šetrný přístup k životnímu prostředí,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil na slavnostním předávání cen.

V kategorii staveb určených k bydlení a rekreaci zvítězil Polyfunkční dům U Kavalerie v Olomouci, za nejlepší stavbu občanské vybavenosti byla vybrána Galerie Šantovka, mezi stavbami dopravními, inženýrskými a vodohospodářskými zvítězil projekt výstavby Silnice I/44 Vlachov – Rájec, kategorii staveb technologických a pro průmysl a zemědělství ovládla novostavba lékárny fakultní nemocnice Olomouc a kategorii zaměřenou na rekonstrukci a obnovu staveb ovládl objekt Silo Tower Olomouc.

Porota hodnotila u objektů architektonické vyznění díla, jeho celkový přínos, prostorové a funkční řešení a začlenění do daného prostředí. Důležitým prvkem hodnocení byl také vliv stavby na životní prostředí, vhodnost použití stavebních materiálů a v neposlední řadě vstřícné řešení pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

Na přípravě a realizaci soutěže hejtmanství tradičně spolupracuje s Českým svazem stavebních inženýrů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Akci organizačně a technicky zajišťuje společnost Omnis Olomouc. Všechny přihlášené stavby včetně oceněných si odborná i laická veřejnost může prohlédnout na stavebním veletrhu Stavotech, který proběhne 26. - 28. března na Výstavišti Flora v Olomouci.

KATEGORIE 1. Stavby určené k bydlení a rekreaci

Polyfunkční dům U Kavalerie, Olomouc

Autor: Ing.arch. Pavel Vrba, Ing.arch. Ivo Gerhard, Ing. František Babica, ALFAPROJEKT OLOMOUC,a.s.

Investor: EG CITY s.r.o.

Dodavatel: EUROGEMA CZ, a.s.

Rezidence na Dlouhé Olomouc

Autor: Ing.arch.David Chromník, Ing.arch. Jindřich Brož, CAMA Architekti s.r.o.

Investor: Rezidence na Dlouhé Olomouc, spol. s r.o.

Dodavatel: GEMO OLOMOUC, spol. s r.o.

Transformace Vincentina Šternberk

Autor: Ing.arch. David Benda, Ing.arch. Robert Štefka, Ing.arch Věra Filipová, Ing.arch. Jana

Stehlíková, A2 ARCHITEKTI s.r.o

Investor: Olomoucký kraj

Dodavatel: Pozemstav Prostějov, a.s., SAN-JV s.r.o., Provádění staveb Olomouc, a.s.

Objekt zázemí A5 u LV A5 (Penzion Kraličák)

Autor: MgA.Ing.arch. Lukáš Blažek, Ing.arch. Eva Blažková, Ing. Vítězslav Petr, ječmen studio

Investor: Mgr. Jarmila Juříčková

Dodavatel: CASKA INVEST a.s.

KATEGORIE 2. Stavby občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor

Galerie Šantovka

Autor: Robert Bishop - Benoy, Martin Krupauer – A8000

Investor: Galerie Šantovka s.r.o.

Dodavatel: Metrostav a.s.

Dostavba budovy Slovanského gymnázia v Olomouci

Autor: Miroslav Pospíšil, atelier-r, spol. s r.o.

Investor: Olomoucký kraj

Dodavatel: Sdružení pro dostavbu Slovanského gymnázia - GEMO OLOMOUC, spol. s r.o., OHL ŽS, a.s.

Rozhledna u Tetřeví chaty , Loučná nad Desnou

Autor: Ing.arch.David Benda, Ing.arch. Robert Štefka, Ing.arch. Jana Stehlíková, A2 ARCHITEKTI s.r.o.

Investor: Lesy České republiky, s.p.

Dodavatel: Horstav Olomouc, spol. s r.o.

KATEGORIE 3. Stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské

Silnice I/44 Vlachov - Rájec

Autor: Ing. Pavel Müller, Dopravoprojekt Brno, a.s.

Investor: ŘSD ČR

Dodavatel: Sdružení - EUROVIA CS, a.s., IDS Olomouc, a.s., STRABAG a.s., D.I.S., spol s.r.o.

ČESTNÁ UZNÁNÍ:

Protipovodňová ochrana Olomouce – Morava, Olomouc – zvýšení kapacity koryta, II. A etapa

Autor: Ing. David Prachař, Ing. Pavel Barborka, Pöyry Enviroment a.s.

Investor: Povodí Moravy s.p.

Dodavatel: Sdružení Morava II A - STRABAG a.s., OHL ŽS,a.s., SATES Morava spol. s r.o., STRABAG AG – o.s.

Tramvajová trať Nové Sady – část B

Autor: Ing. Jiří Vrublovský, Stavoprojekt Olomouc a.s.

Investor: Statutární město Olomouc

Dodavatel: Sdružení TT Nové Sady – FIRESTA – Fišer a.s., rekonstrukce, stavby, a.s., IDS a.s., Dopravní

stavby Brno s.r.o.

KATEGORIE 4. Stavby technologické a pro průmysl a zemědělství

Novostavba lékárny fakultní nemocnice Olomouc

Autor: Arch. Miroslav Pospíšil, arch. Daria Johanesová, atelier – r, s.r.o.

Investor: FN Olomouc

Dodavatel: OHL ŽS, a.s.

Administrativní a školicí středisko Nutrend

Autor: Ing.arch. Vít Janků, ARCHECO

Investor: NUTREND D.S., a.s

Dodavatel: IP systém a.s.

Výzkumně vzdělávací areál PdF UP v Olomouci

Autor: Miroslav Pospíšil, atelier-r, spol. s r.o.

Investor: UP v Olomouci

Dodavatel: Zlínstav, a.s.

KATEGORIE 5. Rekonstrukce a obnova

Silo Tower Olomouc

Autor: Ing.arch. Blanka Zlamalová

Investor: HOPR GROUP,a.s.

Dodavatel: BISA, s.r.o.

Rekonstrukce slavnostního sálu RUP, Křížkovského 8, Olomouc

Autor: Ing.arch. Milan Obenaus, Ing.arch. Petr Skoumal, Ing. Jiří Vyhnálek, MORAVIA CONSULT

Olomouc a.s.

Investor: UP v Olomouci

Dodavatel: Eurogema CZ a.s.

Dolní náměstí - rekonstrukce

Autor: Ing. Robert Binar, Ing.arch. Tomáš Lampar, Ing.arch. Pavel Pospíšil, STUDIO PRAK s.r.o.

Investor: Statutární město Olomouc

Dodavatel: Sdružení Dolní náměstí – STRABAG a.s., HORSTAV Olomouc

Více fotografií z předávání ocenění najdete zde.
Stavba roku 2014 Olomouckého kraje
Silo Tower Olomouc
Novostavba lékárny fakultní nemocnice Olomouc
Galerie Šantovka