Olomoucký kraj navštívila ministryně školství Kateřina Valachová. Region chválila za podporu sportu

05. 05. 2016

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy přijela do Olomouckého kraje proto, aby přímo v terénu zjistila, jak tady školy fungují a co by bylo potřeba změnit nebo řešit. Dopoledne proto navštívila základní školu v Dolanech a Gymnázium v Čajkovského ulici v Olomouci.

S hejtmanem Olomouckého kraje Jiřím Rozbořilem hovořila o novém systému financování regionálního školství.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prosazuje nákladové financování. V rámci jasných pravidel rozdělí peníze na školu, na třídu, na pracoviště. Kraje pak prostředky přepošlou konečnému příjemci,“ řekla Kateřina Valachová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

„Nákladové financování schvalujeme. Ministerstvo by ale při rozdělování peněz mělo využít potenciál krajských úřadů. Proč rozhodovat z Prahy o financích pro školu v každé malé obci? Stačí, když budou jasná pravidla a kontrolní mechanismy a kraje peníze rozdělí. Ještě o tom budeme s paní ministryní jednat,“ uvedl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Zásadním bodem setkání pak byla také podpora výstavby sportovních areálů a tělocvičen u škol. Ministerstvo na ně má více než miliardu korun. Žadatelé jen z Olomouckého kraje ale chystají projekty za půl miliardy.

„Nemáme přehled o úplně všech žadatelích z Olomouckého kraje. Jsme ale připraveni, v případě, že se na nás obrátí se žádostí o dotaci, jednotlivé projekty posoudit a podpořit. Ročně investujeme do oblasti sportu 80 milionů korun,“ zmínil hejtman Rozbořil.

„Postarám se o to, aby kraje dostaly seznam žadatelů. Olomoucký kraj postupuje velmi dobře při podpoře sportu a já už teď mohu říci, že ministerstvo v nejbližších dnech uvolní první část peněz například na stavbu Národního olympijského centra v Prostějově,“ reagovala ministryně Kateřina Valachová.

Ministryně školství Kateřina Valachová zavítala odpoledne také na Univerzitu Palackého. Besedovala se studenty a navštívila sportovní halu, která by rovněž měla projít rekonstrukcí.

Poslední změna 06. 05. 2016 08:24:42