Obnovená oranžerie má v rodném listu Olomoucký kraj

24. 09. 2018

Od minulého týdne se výstaviště Flora v Olomouci chlubí dalším unikátem. Je jím obnovená historická oranžerie ve Smetanových sadech, jejíž základy položili dělníci už před sto padesáti lety. Rekonstrukční práce prováděli svépomocí sami zaměstnanci Flory. Kromě magistrátu a ministerstva kultury se na financování projektu podílel Olomoucký kraj.

„Díky tomu, že jsme si většinu rekonstrukčních prací dělali sami, ušetřili jsme nemalé prostředky. Původně projektované náklady činily zhruba 24 miliónů korun a nakonec klesly na zhruba 16 miliónů,“ prozradil ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř.

Obnova oranžerie probíhala ve čtyřech etapách od roku 2015. Na začátku byla stavba v havarijním stavu. Postupně došlo k opravení střechy, podlah, rozvodů elektřiny i k vybudování kanalizace. Letos přišla na řadu například vzduchotechnika a nahození vnitřních a venkovních omítek.

Slavnostní otevření zrekonstruované oranžerie proběhlo v pátek 21. září a Olomoucký kraj při tom zastupoval náměstek pro sport a kulturu František Jura. „Je hezké vidět, že staré věci se nemusí pokaždé ničit a bourat, ale že je možné je zachránit a vdechnout jim nový život. Těší mě, že i díky příspěvku Olomouckého kraje se oranžerie stala nádhernou ozdobou olomouckého výstaviště,“ uvedl Jura. Hejtmanství poskytlo na záchranu historického objektu jeden milión korun.

Obnovená oranžerie má v rodném listu Olomoucký kraj     Foto: Výstaviště Flora Olomouc
Obnovená oranžerie má v rodném listu Olomoucký kraj      Foto: Blanka Martinovská

Poslední změna 26. 09. 2018 06:23:22