Město Šumperk udělilo ocenění

Devatenáctý ročník Cen města Šumperka měl letos devět kategorií s 48 nominovanými a zvláštní cenu zastupitelstva. Udílení cen se účastnil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a jeho náměstek Petr Vrána.

Cenu v kategorii Kultura získal Vladimír Rybička, dlouholetý ředitel Domu kultury Šumperk, který pomohl založit několik významných akcí nadregionálního významu. Nejznámější je bluesový festival Blues Alive, jenž se pyšní nejprestižnějším oceněním Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019. Festival se stal prvním českým držitelem tohoto významného ocenění.

V kategorii Sport obdržel cenu města Pavel Paloncý, jeden z nejlepších extrémních běžců na světě, vítěz mnoha závodů. Několikrát vyhrál jeden z nejnáročnějších závodů Spine Race 460 km.

V kategorii Významný počin v humanitární a sociální oblasti putuje cena Miladě Sobkové, která od roku 2003 pravidelně dojíždí do Domova Paprsek v Olšanech, kde se věnuje chlapci žijícímu od narození v ústavech sociální péče. Chlapec nemůže používat ruce ani nohy, je zcela odkázán na cizí pomoc. Milada Sobková pomáhá chlapci rozvíjet jeho výtvarný talent – malování ústy.

V kategorii Vzdělávání byla cena udělena Radce Kroupové. Paní Kroupová působí jako učitelka na Základní škole Šumperk Šumavská. Mezi dětmi je velmi oblíbená, samotné děti ji nominovaly na Zlatého Ámose. V roce 2017 se paní Kroupová stala nejoblíbenějším pedagogem Olomouckého kraje, je propagátorkou matematiky Jaroslava Hejného, pořádá mnoho mimoškolních aktivit a spolupracuje na mnoha školních projektech.

Cenu v kategorii Podnikání – drobné podnikání zastupitelstvo udělilo oblíbené restauraci Cakir’s Burger. Cakir's Burger je podnik nabízející vynikající burgery v několika provedeních, domácí hranolky i zákusky, a to nejen ve stylové restauraci, ale i na rozvoz po Šumperku zdarma. Rodině Cakirpaloglu nejde jen o kvalitní gastronomickou službu, podnik se podílel na pořádání dvou benefičních akcí na podporu potřebných. Svými aktivitami pomáhají významně oživit okolí centra města.

Cenu v kategorii Architektura – rekonstrukce získal objekt Pizzerie Palermo v Lidické ulici. Zchátralý objekt dlouhodobě a svépomocí rekonstruoval majitel restaurace. Nevyužité prostory proměnil v příjemné prostředí pizzerie Palermo v Lidické ulici.

Cenu mladých obdržela Trocha klidu, čtyřčlenná česká pop-rocková kapela. Založena byla v březnu roku 2014 s jasnou vizí – psát a zpívat české písničky. Kapela má za sebou již mnoho hudebních úspěchů, v roce 2018 odjeli akustické turné s písničkářem Pokáčem a vyhráli soutěž o předskakování Markovi Ztracenému na jeho koncertě.

V hlavní kategorii Přínos městu cenu za rok 2018 získal Jiří Hrubý, taneční mistr, jenž vychoval několik generací tanečníků. Řada jeho žáků uspěla na tuzemských i mezinárodních soutěžích.

Zastupitelstvo udělilo Zvláštní cenu Zastupitelstva města Šumperka panu Petru Možnému, jenž dlouhodobě zapůjčuje historické pohlednice do publikací o městě Šumperku a pomáhá tak popularizovat město a jeho blízké okolí. Jeho archiv fotografií a znalostí je využíván napříč organizacemi ve prospěch obyvatel.

Město Šumperk udělovalo ocenění

Poslední změna 17. 04. 2019 14:39:35