Má vlast cestami proměn opět zamíří do regionů. Letos už podesáté
23. 05. 2018Slavnostní zahájení desátého ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn hostil v sobotu 19. května pražský Vyšehrad. V zaplněné královské Akropoli bylo k vidění 121 zvelebených míst ze všech koutů České republiky. Olomoucký kraj tentokrát prezentovaly fotografie proměn zanedbaných míst regionu. A hejtmanství si také převzalo putovní Srdce vlasti, protože se stalo partnerem letošního ročníku výstavy.
„Náš kraj se dlouhodobě zúčastňuje této akce, proto jsem rád, že v letošním roce se mohl ujmout hlavního partnerství tohoto projektu. Putovní výstava Má vlast cestami proměn přináší svědectví o příznivých proměnách opomíjených míst, kdy se chátrající stavby mění v důstojné objekty a veřejný prostor dostává novou tvář,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Šoltys.
Vyšehradskou výstavu doplnil bohatý kulturní program právě z Olomouckého kraje. Publiku se představil dětský krojovaný sbor Hanácký spolek Hatě Tovačov. Vystoupila také hudební skupina Tučeňáci a v předvečer se v bazilice sv. Petra a Pavla konal koncert komorního sboru Cantabile z Hranic. Navíc byly oceněny nejlepší proměny minulého ročníku soutěže. Za Olomoucký kraj zvítězila Tančírna v Račím údolí u Javorníku, která získala prestižní ocenění odborné poroty v čele s architektem Josefem Pleskotem.
Výstavu si mohou lidé v Praze prohlédnout do 20. června. Poté bude rozdělena do jednotlivých kolekcí a vydá se na celoroční pouť po naší zemi. Kolekce Olomouckého kraje bude k vidění v červenci na hodech v Tučíně a Drahanovicích, v srpnu na slavnostech městyse v Hustopečích nad Bečvou, v Zábeštní Lhotě na hodech a na zahradní slavnosti v Čelechovicích na Hané. V září pak na hodech v Dubicku a ve Vrchoslavicích, v říjnu oslaví 100 let vzniku republiky v Čelechovicích na Hané a začátkem roku 2019 zahájí sezónu v Čechách pod Kosířem.
Poslední změna 23. 05. 2018 11:24:14