Konstruktéři se seznámili se světovou metodou usnadňující vývoj

30. 05. 2017

V Olomouci se dne 24. května 2017 sešla třicítka konstruktérů, technických ředitelů a dalších odborných pracovníků a manažerů firem z Olomouckého regionu, které se zabývají vývojem nových nebo zlepšováním stávajících výrobků.  Sdružení OK4Inovace zde pořádalo seminář nazvaný: Workshop TRIZ – metodika systémového a tvůrčího řešení inovačních problémů pro usnadnění technického vývoje. Seminář účastníkům přiblížil metodu TRIZ, která vznikla analýzou 200 tisíc patentů.

Metoda umožňuje díky systematickému přístupu k analýze inovačních problémů a pomocí metodického postupu s využitím seznamu čtyřiceti prokázaných principů tvorby inovací zrychlit proces technického vývoje a nalézt neotřelá a skutečně inovativní řešení. Anebo efektivněji a rychleji vyřešit technické a uživatelské problémy ve výrobcích. Proto ji využívají nejen menší inovativní firmy, ale i světově významné společnosti jako Boeing, General Electric, Rolls-Royce, Intel, NASA, Johnson & Johnson, IBM, Siemens nebo Procter and Gamble.

„Workshop byl rozhodně přínosný, bylo dobré si uvědomit, že pro něco tak komplexního a těžko uchopitelného, jako jsou inovace, existuje metodika, která inovační proces dokáže směrovat a systémově řídit“, uvedl jeden z účastníků, Josef Doleček, který působí na pozici Testing & Development Manager ve společnosti Henniges Automotive.

Seminář vedl doc. Bohuslav Bušov – dlouholetý lektor a garant metodiky TRIZ pro Českou republiku a Slovensko. Přednášel zde ovšem i Nikolai Spakovsky – světový odborník na metodu TRIZ, který s jejím praktickým nasazením pomáhal například v Koreji ve společnosti Samsung.

Účastníky semináře překvapila propracovanost celé metodiky a její praktická využitelnost, což přednášející znázornili na mnoha příkladech z praxe. Pochopit a naučit se metodu není úplně jednoduché, ale firmy, které do osvojení metody TRIZ investují čas a úsilí, jsou následně ve svých inovačních aktivitách daleko efektivnější. S vynaložením nižších finančních a časových nákladů tak dosáhnou mnohem výraznějších výsledků. Což se projeví na kvalitě produktů i větší spokojenosti zákazníků. Zejména pro společnosti působící v technologicky náročných oborech, které chtějí být dlouhodobě konkurenceschopné a ziskové je metoda důležitým a velmi užitečným nástrojem.

Vedoucí prototypové dílny ve společnosti WANZL, Petr Nezval, sdělil: „Z workshopu jsem si odnesl zajímavé poznatky ve využití metody pro určení problému a jak jej řešit. Získal jsem nový pohled na řešení problémů vznikajících při používání výrobků u zákazníka. Tato metoda je náročná na zvládnutí jak pro jedince či tým, tak i pro samotnou firmu. Ovšem na druhou stranu při zvládnutí vstupní náročnosti je přínos větší než počáteční investice času a úsilí. Z dlouhodobého hlediska lze tímto uvést ve firmě malý a přínosný pokrok ke zlepšování produktů pro zákazníka, a tím je firma vždy o krok před konkurencí.“

Reakce účastníků ukázaly, že metodu je možné uplatnit nejen ve vývoji inovačních produktů, které jsou následně sériově vyráběny, ale také při realizaci investičně náročných zakázek v kusové výrobě. Vedoucí konstrukce firmy CAZER, Jan Hajn, k tomu uvedl: „Jako konstruktér jednoúčelových strojů využívám dílčí poznatky z metodiky TRIZ již nějakou dobu, ale po tomto workshopu se mi propojily v celek a tak najednou vidím, že TRIZ má v sobě mnohem větší potenciál, než jaký jsem dosud sám odhalil!“

Nasazení a využívání metody TRIZ usnadňuje počítačová podpora v podobě znalostního (expertního) systému Goldfire Innovator. Jeho role při využití metody byla na semináři stručně popsána.

Sdružení OK4Inovace, které workshop uspořádalo, jej chce vzhledem k velmi pozitivním reakcím účastníků v dohledné době zopakovat. A zařadit jej tak na seznam svých dalších, opakovaně pořádaných úspěšných akcí a projektů, jejichž cílem je pomoci firmám s inovačním potenciálem působícím v Olomouckém kraji k rozvoji jejich inovačních aktivit a vyšší konkurenceschopnosti. Tyto akce jsou pro účastníky zdarma, neboť jsou hrazeny z dotačních prostředků projektu „Smart Akcelerátor Olomouckého kraje“, jehož odbornou realizaci zajišťuje OK4Inovace pro příjemce dotace – Olomoucký kraj.

Konstruktéři se seznámili se světovou metodou usnadňující vývoj
Konstruktéři se seznámili se světovou metodou usnadňující vývoj
Konstruktéři se seznámili se světovou metodou usnadňující vývoj
Konstruktéři se seznámili se světovou metodou usnadňující vývoj
Soubor typu pdfKonstruktéři se seznámili se světovou metodou usnadňující vývoj(819,9 kB)stáhnout


Poslední změna 30. 05. 2017 14:11:27