Konference se bude věnovat inovacím

19. 10. 2011

Základním posláním každé občanské generace je přispět k dlouhodobé udržitelnosti života v dané společnosti, a to ideálně se zvyšující se úrovní. K naplnění tohoto cíle přispívá řada aktivit a procesů ať již historicky daných, nebo nově vzniklých. V dnešní době globalizace jsou základními aktivitami, které vedou k dlouhodobě udržitelným životním podmínkám, systematické změny ve všech oblastech našeho života, jež můžeme souhrnně nazývat inovacemi.

Z hlediska dlouhodobé udržitelnosti je nejdůležitější oblastí, v níž se musí inovace projevit, oblast podniko-hospodářské praxe. Za inovace zde můžeme považovat neustávající proces vylepšování a obměny výrobků a služeb firmy, včetně způsobů jejich produkce, prodeje a distribuce. Inovace v hospodářské oblasti je tedy proces, který se primárně odehrává uvnitř firem a který je ekonomickými odborníky považován za zcela klíčový pro získání a udržení konkurenční výhody firem. Jestliže se na region podíváme jako na skupinu firem, které realizují své aktivity na určitém území, pak inovace představují hlavní zdroj konkurenceschopnosti místní ekonomiky.

V mnoha hospodářských ukazatelích (např. HDP na obyvatele, produktivita práce, míra nezaměstnanosti, exportní výkonnost aj.) patří Olomoucký kraj v porovnání s ostatními kraji ČR k těm nejméně úspěšným. Proto Olomoucký kraj finančně podpořil projekt „Inovační procesy založené na klastrových strukturách“ v rámci česko-švýcarského Fondu Partnerství. Nositeli projektu jsou Olomoucký klastr inovací (OKI) a Moravská vysoká škola Olomouc (MVŠO) na české straně a společnost Platinn – Association Plateforme pour l’Innovation (Platinn) na straně švýcarské. Hlavním cílem společného projektu je přenos know-how o inovačních procesech, nastartování a posílení inovačních procesů v Olomouckém kraji. Společnost Platinn má dlouholeté zkušenosti se zaváděním inovačních procesů, transferu technologií a znalostí na regionální úrovni. Měla totiž velký vliv na ekonomickou transformaci zaostávajícího Západního Švýcarska z agrárního regionu, kde navíc došlo k zániku velkých průmyslových podniků a odlivu kapitálu, na region založený na znalostní ekonomice vědecko-technického charakteru malých a středních podniků.

Projekt byl zahájen 1. června letošního roku. V současné době pracují švýcarští experti na „best practise“ studii, v níž shrnou své dosavadní zkušenosti s přechodem na inovační ekonomiku na regionální úrovni. Výsledky studie budou představeny široké veřejnosti na konferenci „Inovační procesy v Olomouckém kraji“, která se uskuteční od 13. do 14. prosince v Regionálním centru Olomouc (RCO) a na kterou Olomoucký kraj a partneři srdečně zvou.

Ladislav Chvátal, Moravská vysoká škola Olomouc

Pozvánku a program naleznete níže, registrovat na akci se můžete zde.

Soubor typu .pdfPozvánka na konferenci(314,7 kB)stáhnout
Soubor typu .pdfProgram konference(203,4 kB)stáhnout


Poslední změna 30. 11. 2011 17:28:11