Konference představí nové vize městského vládnutí
13. 05. 2014Optimální model spolupráce měst a univerzit budou hledat tuzemští i zahraniční politologové, urbanisté, architekti, zástupci univerzit i měst na konferenci Nové vize městského vládnutí. Evropská města střední velikosti v 21. století, kterou od 14. do 16. května pořádá společnost Civipolis ve spolupráci s Univerzitou Palackého a městem Olomouc. Nejvýznamnějším hostem, jenž propojí všechna hlavní témata, bude světově proslulý americký politolog Benjamin R. Barber
Podle pořadatelů se obdobná konference koná v České republice vůbec poprvé. Odborníci se dosud věnovali spíše problematice velkých měst či naopak venkova a situaci měst střední velikosti opomíjeli. „Specifické postavení pak mají univerzitní města, protože se jedná o vzdělávací a výzkumná centra se značným sociálním, kulturním a ekonomickým potenciálem. Ve střední Evropě ale lokální reprezentace často nedokáží možnosti univerzit využít a zároveň univerzity neumějí plně nabídnout své kapacity a pomoci městům v řešení jejich problémů,“ uvedl organizátor konference, politolog Pavel Šaradín.
Barber se zaměří na úlohu středně velkých měst
Na roli měst střední velikosti v globálním vládnutí se zaměří hned v úvodním dni konference absolvent Harvardovy univerzity, bývalý poradce prezidenta Billa Clintona a konzultant německých či slovinských prezidentů Benjamin Barber z Městské univerzity New York. „V oblasti teorie demokracie patří profesor Barber k absolutní světové špičce. O jeho návštěvě jsme jednali několik měsíců, jeho diář je totiž přeplněný. Je zván na světové konference a jeho díla se prodávají ve statisícových nákladech. Do Olomouce přijíždí z Berlína a odlétá do Manily. Kniha Džihád versus McSvět patří ke světovým bestsellerům, do češtiny bohužel zatím nebylo přeloženo,“ doplnil politolog.
Barber propaguje demokracii založenou na občanské angažovanosti na lokální úrovni a také nadnárodní spolupráci představitelů měst, kteří si umějí lépe poradit v řešení celosvětových problémů než vlády jednotlivých zemí. "Upozornili jsme ho, že jeho vize nového uspořádání světové politiky, ve kterém by prostřednictvím parlamentů primátorů vládli představitelé nejvýznamnějších měst světa, opomíjí města střední velikosti, jako je Olomouc. To ho zaujalo," řekla Dana Hellová, ředitelka o.p.s. Civipolis
Nejen investice, ale i kultura a vzdělání
Dle odborníků místní politici v současné době sice věnují velkou pozornost investicím a inovacím, ale opomíjejí další významné oblasti, jako jsou kultura a vzdělání. „Ty přitom podílem na HDP v tuzemsku převyšují například i automobilový či chemický průmysl,“ upozornil Šaradín.
Pohled na propojení městské komunity a akademického prostředí nabídnou například bývalý rektor Univerzity Palackého a Středoevropské univerzity Josef Jařab, bývalý rektor Univerzity OSN v Tokiu a Utrechtské univerzity Hans van Ginkel či rektor univerzity v Innsbrucku Tilmann Märk.
Dalším z důležitých témat konference bude i to, jak se na rozvoji měst mají podílet sami občané. Konference se proto stane i místem setkání zástupců občanských iniciativ a sdružení, která občanskou participaci zvyšují. O své zkušenosti se podělí hosté z Budapešti, Toruně, Lodže, Sopot , Trnavy, Paříže, Hamburgu či Ferrary. „Hlavním přínosem konference je dialog a upevnění spolupráce s partnery Visegradské skupiny a západních zemí,“ dodala Hellová.
Konference se koná také s přispěním Visegrádského fondu a nadace Friedrich-Ebert_Stiftung. Uskuteční se v hotelu Flora. Podrobné informace, registrace a program jsou dostupné na www.cityvision.cz.
![]() | Program konference | (425,6 kB) | stáhnout |
---|
Poslední změna 13. 05. 2014 14:08:38