Knihovny opět dostanou peníze na rozvoj

15. 01. 2019

Více než jedenáct a půl miliónu korun uvolní letos Olomoucký kraj na podporu knihoven. Náruživí čtenáři se tak nemusí obávat, že by o svoji oblíbenou zálibu přišli nebo ji museli omezit. Příslušné smlouvy uzavřelo hejtmanství se sedmi pověřenými knihovnami v úterý 15. ledna.

„V dnešní době není vůbec jednoduché přilákat ke knihám mladé čtenáře. Knihovny, které to dokážou, si podporu zaslouží. Navíc řada z nich pořádá také spoustu zajímavých kulturních akcí,“ zdůraznil význam knihoven hejtman Ladislav Okleštěk.

Kromě Městské knihovny v Hranicích a Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku získala finanční prostředky na rozvoj také Knihovna města Olomouce a knihovny v Lipníku nad Bečvou, Šumperku, Přerově a Prostějově.

Regionální funkce knihoven upravuje takzvaný knihovní zákon. Tato činnost spočívá v poradenských, vzdělávacích a koordinačních službách, budování výměnných fondů a výkonu dalších nezbytných aktivit, které napomáhají rozvoji knihoven,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu Petr Vrána.

Výkon regionálních funkcí koordinuje příslušná krajská knihovna. V Olomouckém kraji je to Vědecká knihovna v Olomouci. Pověřené instituce pak zajistí nejen metodickou a organizační pomoc, ale také další odborné služby pro 478 základních knihoven, které na území Olomouckého kraje zřizují města a obce.

Knihovny se mohou letos ucházet o peníze hned ze tří dalších krajských dotačních programů, v nichž je celkem přes 23 miliónů korun.

Knihovny opět dostanou peníze na rozvoj

Poslední změna 15. 01. 2019 13:31:19