Klienti sociálních služeb v Králové mají nový dům

12. 01. 2024

Nové Zámky, krajská příspěvková organizace poskytující sociální služby, využívá nově postavený rodinný dům. V pátek 12. ledna byl slavnostně v obci Králová předán k užívání klientům. Jedná se o další dům, do kterého se přestěhovali v rámci transformace sociálních služeb.

„V domově nyní bydlí osm mužů s duševním či fyzickým hendikepem, kteří jsou závislí na pomoci jiné osoby. Chtěli jsme, aby jim byl dům uzpůsoben tak, aby plně sloužil jejich potřebám. Doufám, že se jim bude v jejich novém domově žít dobře,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Transformace sociálních služeb je pro Olomoucký kraj jednou z priorit. Zjednodušeně řečeno se jedná o přestěhování lidí z velkých ústavů do menších domů, o což hejtmanství dlouhodobě usiluje.

„Právě Nové Zámky, velké pobytové zařízení u Litovle, jsou toho skvělým příkladem. Již několik let například fungují domy pro lidi s hendikepem v Července, kteří dříve pobývali právě v Nových Zámcích. Život v menších domcích je pro ně určitě lepší, protože mohou vést život, kterým žijí jejich vrstevníci. V Králové to doufám bude také tak,“ popsal náměstek hejtmana pro sociální oblast Ivo Slavotínek.

V novém rodinném domě jsou dvě domácnosti, v každé bydlí čtyři klienti, kteří mají k dispozici vlastní koupelnu s WC. Společnou mají kuchyň, sociální zařízení a společenskou místnost. Prostory rodinného domu jsou bezbariérové a náleží k němu prostorné uzavřené nádvoří. Stavba stála celkem 36,5 miliónů korun, z toho téměř 28 miliónů korun pokryla dotace Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj. Zařízení bude sloužit klientům s nejvyšší mírou podpory a tato skutečnost si vyžádala odpovídající, nákladné úpravy a řešení.

Organizace Nové Zámky poskytuje tři sociální služby – domov pro osoby se zdravotním postižením, domov se zvláštním režimem a chráněné bydlení.

Klienti sociálních služeb v Králové mají nový dům

Poslední změna 12. 01. 2024 17:43:47