Hejtman Rozbořil vystoupil na setkání představitelů měst a obcí

06. 04. 2016

Kraje a obce jedno tělo jsou, shodlo se na sto starostek a starostů, kteří se zúčastnili Krajského setkání pro Olomoucký kraj. Jako jedenácté z celkem třinácti akcí ho i letos tradičně uspořádal Svaz měst a obcí ČR. I z něj je zřejmé, že témata, která trápí tuzemské samosprávy, jsou v celé republice totožná. Jde zejména o financování, sociální bydlení, evropské dotace, cestovní ruch, odpady či veřejné opatrovnictví. Bez spolupráce, komunikace a zpětné vazby se přitom aktuální problémy řešit nedají.  

Představitele magistrátů a radnic Olomouckého kraje přivítala členka předsednictva Svazu měst a obcí ČR a starostka Kunína Dagmar Novosadová. Ve Svazu se zaměřuje zejména na bydlení, aktuálně přitom nejen na Moravě rezonuje bydlení sociální. Dagmar Novosadová říká: „Jako starostové, jejichž úkolem je starat se o občany, bychom měli myslet na všechny obyvatele a přiznat si, že dnes často debatované sociální bydlení se z 85 % týká seniorů. Podle dostupných informací je v řadě samospráv věkový průměr 60 let a lepší už to nebude. Proto vítáme, že Ministerstvo vnitra chce například zmapovat složení obyvatelstva v jednotlivých obcích. Naprosto zásadní, co se týče zákona o sociálním bydlení, který připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, je přitom zajištění dostatku peněz.“

Financováním samospráv se zabývá i hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Mimo jiné říká: „Kraje podporují navýšení podílu z daní pro města a obce, stejně jako municipality podporovaly naše oprávněné požadavky. I proto se krajský podíl na DPH od roku 2016 zvýšil na 8,9 %. Náš kraj hospodaří s celkem zhruba 11 miliardami, tyto peníze jdou zpět k občanům – navýšili jsme třeba finance na Program rozvoje venkova. Rovněž se snažíme co nejvíce měst a obcí oslovit, aby se zapojily do krajské společnosti zaměřené na odpady. Platí totiž, že čím víc subjektů ji bude tvořit, tím nás vyjde zpracování odpadů levněji.“

V Olomouckém kraji rovněž opravují silnice, které si letos vyžádají velkou část rozpočtu, Vznikl proto krajský materiál o prioritách ve správě místních komunikací. Pomoci mohou částečně i evropské dotace, je však třeba skutečně rozjet čerpání a tam, kde nebude možné peníze z EU využít, výpadek nahradit národními zdroji. Kraje by proto ve spolupráci s městy a obcemi měly tlačit na příslušné resorty. Z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) určených na období 2014 – 2020 není možné financovat místní komunikace, volnočasovou infrastrukturu, veřejné prostranství či cestovní ruch.

„Pro Olomouc je cestovní ruch jedním z klíčových témat. Byli bychom rádi, kdyby vznikl zákon o cestovním ruchu, který by v dané oblasti stanovil jasná pravidla,“ říká primátor statutárního města Olomouc Antonín Staněk a dodává: „Máme celou řadu projektů na podporu cestovního ruchu včetně

Regionální agentury pro rozvoj střední Moravy či Regionálního fondu na podporu rozvoje střední Moravy. Doufáme, že se podaří stabilizovat situaci, co se týče financování této oblasti. Peníze jsou i v tomto případě „až“ na prvním místě, podobné je to u dříve zmiňovaného sociálního bydlení či veřejného opatrovnictví.“

„V kontextu s veřejným opatrovnictvím vypracovalo Ministerstvo vnitra metodiku pro města a obce,“ říká náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy Jana Vildumetzová a dodává: „Dá se také očekávat vznik novely zákona o obcích a novela občanského zákoníku tak, aby tyto právní předpisy daly veřejnému opatrovnictví jasná pravidla. Situaci jsme nedávno analyzovali, průzkumu se zúčastnila většina města a obcí, kterých se veřejné opatrovnictví týká. Se závěry chceme tento týden seznámit Ministerstvo spravedlnosti, které je spolugestorem dané oblasti. A se Svazem města obcí ČR a Ministerstvem financí rovněž řešíme účelovou dotaci, kterou by se veřejné opatrovnictví dalo financovat. Dnes je to tak, že samosprávy na danou oblast nedostávají ani korunu, platí ji ze svého a roste jim tam vnitřní dluh.“   

Generálními partnery Krajských setkání 2016 je Česká spořitelna a ČEZ. Hlavním partnerem Generali Pojišťovna. Partnery společnosti Asekol, Archconsulting, Česká telekomunikační infrastruktura, Colmex, Česká pošta, EKO-KOM, Empemont, Moram CZ, Rieder Beton, Wolters Kluwer, Zeppelin CZ. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS). 

Více informací včetně harmonogramu a programu Krajských setkání 2016 najdete na http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2016/krajska-setkani-2016.aspx.

Hejtman Rozbořil vystoupil na setkání představitelů měst a obcí


Poslední změna 06. 04. 2016 14:42:06