Hejtman Rozbořil přijal německého velvyslance

12. 05. 2016

Na hejtmanství ve středu 11. května zavítal velvyslanec Spolkové republiky Německo J. E. Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven, který je v Olomouci na pracovní návštěvě. Německý velvyslanec se v Olomouci setkal s primátorem města, rektorem UP či představiteli židovské obce. S hejtmanem Jiřím Rozbořilem projednali například nedostatek odborníků v technických oborech, s nímž se německé firmy v našem regionu potýkají. „Olomoucký kraj má v tomto ohledu hendikep, protože na jeho území není žádná technická univerzita a mladí lidé, kteří odejdou studovat do Brna nebo Ostravy, se ne vždy vrátí do regionu,“ upozornil hejtman Rozbořil. Spolu s velvyslancem se shodli, že jde o velký problém, který brzdí technický rozvoj regionů. Velvyslance naopak velmi potěšila skutečnost, že více jak 60 % středoškoláků si jako druhý cizí jazyk volí němčinu, což je více než v jiných krajích.

Německý velvyslanec poté na hejtmanství představil akci Německé kulturní jaro, které bude velvyslanectví SRN příští rok spolupořádat v krajských městech u příležitosti 20. výročí podepsání česko-německé deklarace, a zajímal se i o cestovní ruch. „Olomoucký kraj se snaží maximálně rozvíjet svůj potenciál cestovního ruchu a statistiky napovídají, že se nám to daří,“ poznamenal hejtman. „Návštěvníci z Německa jsou u nás častými hosty, počtem se dokonce řadí do ‚silné trojky‘. Láká je sem především vyvážená kombinace bohaté historie, kultury a krásné přírody,“ dodal Rozbořil.

img-8230.jpg
img-8226.jpg