Dokument o životě a díle bratří Kleinů je natočen

07. 11. 2018

Olomoucký kraj, město Šumperk a Sdružení cestovního ruchu Jeseníky podpořily třetí díl filmového projektu mapujícího bohatou historii Šumperska. Ve fázi finálních prací ve studiu je tentokrát příběh, který představí stavitele silnic a železnic bratry Kleinovy. Důležitou roli v něm sehrává zejména Franz, který byl pro svou píli a talent často nazýván Rytířem práce.

Dokument o Kleinech pochází z tvůrčí dílny televizního studia TV Metuje z Nového Města nad Metují. Závěrečný díl trilogie volně navazuje na předchozí dva dokumenty, které se věnují nejen historii šlechtického rodu Žerotínů a příběhu ztraceného srdce hraběnky Alžběty Juliány, ale také pohnuté historii rodiny textiláka Peškeho, který byl poslední obětí zinscenovaných čarodějnických procesů.

Režie dokumentu se ujala Jitka Štěpánková společně s Petrem Rouskem, který stál i za kamerou. V dvojroli průvodce a novináře v něm účinkuje Miroslav Táborský a do historie století páry spolu s ním nahlíží historik Jiří Doupal. V dobových kostýmových rolích si zahráli také současní majitelé zámku Sobotín, otec a synové Hrochovi.

Natáčení probíhalo v exteriérech a interiérech zámku v Sobotíně, v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. Natočili jsme řadu dochovaných historických stavebních artefaktů v krajině a v obcích Sobotín a Velké Losiny. Pro záběry parního vlaku jedoucího po monumentálních mostech a v tunelech bývalé Jihoseveroněmecké dráhy, kterou Kleinové postavili, jsme se například vydali až do Sychrova na Turnovsku,“ doplňuje informace k výběru lokací kameraman Petr Rousek.

Tvůrci scénáře, Jitka Štěpánková a Pavel Klicpera čerpali z minima dochovaných historických materiálů té doby a jak sami téměř jednohlasně říkají: „Práce na scénáři to byla velmi napínavá a zároveň překvapující množstvím historických podobenství s podnikatelským prostředím jednadvacátého století. Kleinové a jejich konkurence používali stejné podnikatelské postupy, nástroje a ‚fígle‘ k získávání zakázek a k dobrému Public Relations firmy, tak jako firmy dnes.“  Naprosto překvapující je konec celé jejich životní cesty, ale to už se diváci dozvědí ze samotného dokumentu, který společně se dvěma předchozími díly odvysílá Česká televize.

Dokument o životě a díle bratří Kleinů je natočen   Foto: TV Metuje

Poslední změna 07. 11. 2018 12:40:58