Děti učí své rodiče třídit a recyklovat baterie
27. 01. 2017Školáci z Olomouckého kraje odevzdali k recyklaci 4 857 kg použitých baterií. V rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se v kraji do 2,5 měsíční sběrové kampaně zapojilo 77 škol. Nejúspěšnější byly děti ze Základní a mateřské školy v Sudkově, Kolšov 196, které v průměru na žáka odevzdaly rekordních 4,65 kg baterií.
V rámci celé České republiky se do sběru baterií od září do poloviny listopadu zapojilo 891 škol a společně pro recyklaci získaly 57,3 tun baterií, což je o 3 tuny více než před rokem. Žáci i studenti z mateřských, základních i středních škol tak aktivně podpořili 2. ročník Evropského dne recyklace baterií, který připadá na 9. září.
„Sběrovou kampaň v úvodu školního roku vyhlašujeme pravidelně. Letos získala nejaktivnější škola v každém kraji odměnu 2 000 bodů na svůj účet v programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Podle množství vybraných baterií je vidět, že dětem se daří zapojit do třídění i další členy rodiny, a to je skvělé,“ říká Petr Kratochvíl, ředitel společnosti Ecobat, která je spoluvyhlašovatelem kampaně a zajišťuje recyklaci a ekologickou likvidaci baterií.
V rámci programu získávají školy body nejen za sběr baterií a drobných vysloužilých elektrospotřebičů, ale mají možnost si se svými žáky připsat body také za plnění hravých úkolů a využívání výukových materiálů EKOABECEDA.
Pod názvem „Pátrejte s baterkou, aneb lovíme baterie“ vyhlásil Ecobat úkol, ve kterém děti sbíraly vysloužilé baterie, a vedle toho také hledaly další místa zpětného odběru baterií v novém mapovém vyhledávači na adrese mapa.ecobat.cz. V ČR jich je nyní více než 20 000. Vyhlášený úkol měl také vlastivědně zeměpisnou část, v které žáci a studenti vytvářeli z baterií mapu ČR a nezapomněli ani na označení místa svého města či obce.
„Všechny aktivity směřujeme k tomu, aby děti zábavnou formou i prostřednictvím osobní zkušenosti přijaly třídění a recyklaci za samozřejmost,“ vysvětluje Hana Ansorgová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Recyklohraní a dodává „Za své aktivity získávají školy body na vlastní účet a za ně pak odměny z našeho katalogu v podobě školních pomůcek, výtvarných a sportovních potřeb, her a hraček či spotřební elektroniky.“
Soutěž ve sběru baterií - vítězné školy v jednotlivých krajích:
Soutěž ve sběru baterií - celorepublikové srovnání
Součástí podzimní kampaně byla také soutěž ve sběru vysloužilého drobného elektrozařízení. Celkem 795 škol se zapojilo i do této části a díky nim bylo svezeno k recyklaci více než 89 tun elektrospotřebičů.
Nejlepší školy ve sběru drobného elektra v každém kraji bez rozdílu počtu žáků získaly na účet školy (v přepočtu kg na žáka školy) za 1. místo – 3 000 bodů a za 2. místo – 2 500 bodů. Nejlepší škola v každém kraji s více než 300 žáky získala (v přepočtu kg na žáka školy) na účet školy 3 000 bodů.
Detailní výsledky sběrové soutěže drobných elektrospotřebičů jsou k dispozici zde:
http://www.recyklohrani.cz/cs/articles/article/?id=1589
V současnosti je v programu registrováno více než 3 460 školských zařízení z celé ČR. Nejen sběrem, ale především vzděláváním nové generace se podílí na stále rostoucích výsledcích sběru a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů a baterií.
„Cesta k ekologickému chování může být – jak je tomu v případě programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět – nejen zábavná pro děti od mateřských po střední školy, ale také se školám vyplatí. Vždyť si každý rok vyberou odměny průměrně za 2 miliony korun,“ dodává Hana Ansorgová.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál tzv. Ekoabecedy. Zájemci o praktickou výuku třídění a recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do listopadu 2016 se do programu zdarma registrovalo 3460 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie lze najít na stránkách www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com/recyklohrani.
Poslední změna 27. 01. 2017 12:50:34