Česko svítí modře

03. 04. 2017

IV. ročník celorepublikové osvětové kampaně „Česko svítí modře“ usiluje o lepší vzájemné poznání a pochopení majoritní společnosti a lidí s autismem.

Motto letošní kampaně zní „JINÍ… Ne horší.“ Inspirací je název dalšího českého překladu knihy Temple Grandin, PhD. – autorky s Autismem, který v těchto dnech právě vyšel. Knihu možno objednat zde http://www.zasklem.com/prodej-knihy/

Naděje pro Autismus – platforma založená z iniciativy rodičů, obhájců osob s autismem a sebeobhájců v březnu roku 2014 – realizovala 1. ročník této kampaně záhy po svém vzniku a dokázala tak propojit akce na výraz podpory lidem žijícím s autismem různých subjektů v jednotlivých krajích a tím zvýšit pozornost široké veřejnosti k pojmu Autismu.

Historicky poprvé si svět připomněl existenci Autismu 2. dubna 2008. Valná hromada OSN v reakci na jeho prudce vzrůstající výskyt, vyhlásila v roce 2007 tento den jako Světový den zvýšení povědomí o autismu – WAAD.

Členské státy OSN podnikají opatření pro zvýšení informovanosti o autismu ve společnosti,k podpoře včasné diagnostiky a intervence. Celosvětová kampaň nese název „Light It Up Blue!“ – modrá barva symbolizuje komunikaci a sebevyjádření - jednu z oblastí, která je pro pochopení a začlenění osob s autismem podstatnou bariérou.

Kampaň „Česko svítí modře“ nás vyzývá k tomu, abychom rozsvítili modrá světla v noci ze dne 2. 4. na 3. 4. ve svých domovech, zaměstnáních, či na významných budovách.

V loňském roce byla modře nasvícena budova Úřadu vlády, budovy ministerstev školství,práce a sociálních věcí, zdravotnictví, některých krajských úřadů, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, historické objekty jako Velehrad, Olomoucká radnice, kostely,v Brně Mahenovo divadlo. Do kampaně se zapojil také ČEZ se sítí elektráren včetně Jaderné elektrárny Dukovany a řada dalších budov naší vlasti. U příležitosti Světového dne porozumění autismu se koná rok od roku více nejrůznějších akcí napříč republikou, a to v průběhu celého dubna. Například výstavy, koncerty, besedy, odborné konference,přednášky, workshopy, sportovní akce, divadelní představení, benefiční akce, pochody v modrém, projekce. Akce pořádají spolky, školská zařízení, podniky i jednotlivci.

Variant podpory je nespočet, kampaň potrvá letos opět celý duben, registraci a propagaci aktivit zajistí na portálu a sociálních sítích opět Naděje pro Autismus.

Stěžejní myšlenkou letošního ročníku kampaně je změna náhledu společnosti na lidi s autismem, zbavit ji mýtů a předsudků, protože lidé s autismem jsou JINÍ... Ne horší.

V rámci kampaně také seznámíme odbornou i laickou veřejnost s podobou a možnostmi využití Průkazu osoby s PAS a jeho úlohou v procesu pochopení a přijetí jinakosti lidí s autismem společností.

Kampaň navazuje na realizaci opatření v jedné z deseti základních oblastí "Podnětu pro zlepšení života osob s PAS a jejich rodin", jehož naplnění bude vláda v červnu letošního roku hodnotit.

Věříme, že s Vaší podporou kampaně se podaří dodat problematice Autismu a hlavně lidem, kterým zasáhl do života respekt, který jim náleží.

Pomozte nám naplnit cíl kampaně - změnit náhled na lidi s autismem, zbavit veřejnost mýtů a předsudků, protože lidé s autismem jsou JINÍ…. Ne horší.

Česko svítí modře
Česko svítí modře


Poslední změna 03. 04. 2017 08:58:48