Archiv aktualit

24.10.2023 - HACKATHON zná vítěze

HACKATHON – kreativní událost zaměřenou na tvorbu originálních nápadů vedoucích ke zlepšení kvality života v olomouckém regionu proběhl minulý víkend. Úkolem účastníků bylo za pomoci dodaných otevřených dat, navrhnout, vytvořit a odprezentovat vlastní řešení různých tematických oblastí (např. mobilita, bezpečnost, infrastruktura, životní prostředí, udržitelnost, kultura).

18.10.2023 - V pátek 20. 10. 2023 začíná třídenní HACKATHON

Účastníci budou nejprve seznámeni s pravidly, otevřenými daty a nabízenými tématy: • Energetická spotřeba Univerzity Palackého v Olomouci • Optimalizace cyklotras města Olomouc • Obce Olomouckého kraje – kde žít, kde investovat? • Atraktivita Olomouckého kraje v oblasti vědy, výzkumu a inovací • Vlastní téma

26.09.2023 - Digitální občanský průkaz v mobilu – eDoklad

Vláda schválila novelu zákona o právu na digitální služby, která zavádí eDoklad – tedy možnost uložit občanku a další průkazy do mobilu. Návrh novely je k dispozici na portálu VeKLEP a čeká jej ještě schválení parlamentem. Novela zavádí pojem „digitální stejnopis průkazu“ a definuje potřebnou infrastrukturu a procesy pro poskytování, používání a ověřování digitálních stejnopisů průkazů. Průkazem je možné prokazovat totožnost a případně jiné skutečnosti (libovolný průkaz, který má obraz v některém z agendových systémů).

12.09.2023 - 20.–22. 10. 2023 proběhne třídenní HACKATHON zaměřený na originální nápady vedoucí ke zlepšení kvality života

Jedná se o 48 - hodinovou intenzivní kreativní událost zaměřenou na tvorbu originálních nápadů vedoucích ke zlepšení kvality života v olomouckém regionu. Úkolem účastníků bude v týmu, nebo samostatně, pod dohledem zkušených mentorů a za pomoci dodaných otevřených dat, navrhnout, vytvořit a odprezentovat vlastní, nebo předpřipravené, kreativní řešení zasazené do různých tematických oblastí (např. mobilita, bezpečnost, infrastruktura, životní prostředí, udržitelnost, kultura).

01.08.2023 - Odemykání mobilních zařízení

Nastavení odemykání mobilních zařízení bychom neměli podceňovat. Uzamčené zařízení nám v krizových situacích poskytne čas jednat. Služební mobilní zařízení mohou být chráněna pojistkou pro případ ztráty, která umožní jejich dohledání nebo vzdálenou správu, promazání atp.

15.06.2023 - Odbor informačních technologií uspořádal tradiční setkání informatiků Olomouckého kraje

Odbor informačních technologií každoročně pořádá setkání informatiků Olomouckého kraje. Cílem této akce je vzájemná výměna informací a zkušeností mezi zástupci obcí s rozšířenou působností, informatiky Olomouckého kraje a dodavateli.

02.06.2023 - Odbor informačních technologií vydal už svou 17. ročenku

Odbor informačních technologií každoročně vydává svou ročenku. Tato publikace informuje o činnosti odboru a jeho oddělení, popisuje stav informačních technologií úřadu i kraje.

17.05.2023 - Zlatý erb, výsledky celostátního kola 2023

Na konferenci ISSS 2023 v královéhradeckém Kongresovém centru Aldis byly na pondělním galavečeru 15. května 2023 slavnostně vyhlášeny výsledky celostátního kola Zlatého erbu, soutěže o nejlepší webové stránky. Letos proběhl jubilejní 25. ročník, ve kterém se hodnotilo všech 206 obcí s rozšířenou působností. V této kategorii zvítězil Hradec Králové. Do kategorie obcí, které nejsou obcemi s rozšířenou působností, se mohly volně hlásit všechny obce. Na první příčce se umístilo město Jirkov z okresu Chomutov.

26.04.2023 - Stahování aplikací

Obchody s aplikacemi Oficiální obchod pro telefony se systémem Android je Google Play. Android využívá mnoho značek telefonů. Oficiální obchod pro telefony se systémem iOS je App Store. Aplikace v nabídce oficiálních obchodů prošly bezpečnostní kontrolou, jenže ani ta není stoprocentní. Občas se škodlivá aplikace objeví.

11.04.2023 - Odbor informačních technologií připojil pracoviště Vědecké knihovny v Olomouci Hejčíně na optický kabel

Odbor informačních technologií připojil pracoviště Vědecké knihovny v Olomouci Hejčíně na optický kabel. Optické vlákno je skleněné nebo plastové vlákno, které prostřednictvím světla přenáší signály ve směru své podélné osy.

17.03.2023 - Zlatý erb 2023

Zlatý erb 2023 je věnován hodnocení webů obcí s rozšířenou působností (ORP), jednotnou metodikou budou posouzeny všechny obce s rozšířenou působností. Kromě toho mohou být jednotlivými kraji vyhlášena i krajská kola pro ostatní obce. Olomoucký kraj své krajské kolo pořádá.

07.03.2023 - Sociální inženýrství

Nejslabším článkem kybernetické bezpečnosti bývá nepoučený uživatel. Zatímco technické nástroje vždy postupují podle zadaných pravidel, uživatelé jsou mnohem méně předvídatelní. Především z důvodu, že mají emoce, znají strach, překvapení nebo pociťují lítost. Útočníci to vědí. Souhrnně se techniky manipulace uživatelů označují jako sociální inženýrství. Neplatí už, že techniky sociálního inženýrství jsou vždy čitelné a na první pohled rozpoznatelné.