Archiv aktualit

02.06.2023 - Odbor informačních technologií vydal už svou 17. ročenku

Odbor informačních technologií každoročně vydává svou ročenku. Tato publikace informuje o činnosti odboru a jeho oddělení, popisuje stav informačních technologií úřadu i kraje.

17.05.2023 - Zlatý erb, výsledky celostátního kola 2023

Na konferenci ISSS 2023 v královéhradeckém Kongresovém centru Aldis byly na pondělním galavečeru 15. května 2023 slavnostně vyhlášeny výsledky celostátního kola Zlatého erbu, soutěže o nejlepší webové stránky. Letos proběhl jubilejní 25. ročník, ve kterém se hodnotilo všech 206 obcí s rozšířenou působností. V této kategorii zvítězil Hradec Králové. Do kategorie obcí, které nejsou obcemi s rozšířenou působností, se mohly volně hlásit všechny obce. Na první příčce se umístilo město Jirkov z okresu Chomutov.

26.04.2023 - Stahování aplikací

Obchody s aplikacemi Oficiální obchod pro telefony se systémem Android je Google Play. Android využívá mnoho značek telefonů. Oficiální obchod pro telefony se systémem iOS je App Store. Aplikace v nabídce oficiálních obchodů prošly bezpečnostní kontrolou, jenže ani ta není stoprocentní. Občas se škodlivá aplikace objeví.

11.04.2023 - Odbor informačních technologií připojil pracoviště Vědecké knihovny v Olomouci Hejčíně na optický kabel

Odbor informačních technologií připojil pracoviště Vědecké knihovny v Olomouci Hejčíně na optický kabel. Optické vlákno je skleněné nebo plastové vlákno, které prostřednictvím světla přenáší signály ve směru své podélné osy.

17.03.2023 - Zlatý erb 2023

Zlatý erb 2023 je věnován hodnocení webů obcí s rozšířenou působností (ORP), jednotnou metodikou budou posouzeny všechny obce s rozšířenou působností. Kromě toho mohou být jednotlivými kraji vyhlášena i krajská kola pro ostatní obce. Olomoucký kraj své krajské kolo pořádá.

07.03.2023 - Sociální inženýrství

Nejslabším článkem kybernetické bezpečnosti bývá nepoučený uživatel. Zatímco technické nástroje vždy postupují podle zadaných pravidel, uživatelé jsou mnohem méně předvídatelní. Především z důvodu, že mají emoce, znají strach, překvapení nebo pociťují lítost. Útočníci to vědí. Souhrnně se techniky manipulace uživatelů označují jako sociální inženýrství. Neplatí už, že techniky sociálního inženýrství jsou vždy čitelné a na první pohled rozpoznatelné.

06.02.2023 - Škodlivé soubory

Škodlivé soubory jako oblíbený trik útočníků Přílohu v e-mailu může útočník použít jako nástroj k dostání škodlivých souborů do vašeho počítače. Protože uživatelé zpracovávají přílohy jako na běžícím pásu, útočníkům se leckdy poštěstí, že někdo jejich škodlivý soubor stáhne a otevře. Nejhorší bývají tzv. spustitelné soubory. Snad nejznámější spustitelný soubor mívá příponu .exe. Útočník připraví spustitelný soubor, uživatel ho otevře a tím nainstaluje škodlivý program do svého zařízení.

16.01.2023 - Důvěryhodná komunikace

Úskalím elektro¬nické komuni¬kace bývá nízká důvěry¬hodnost. Elektro¬nické podpisy dokazují, že jsme zprávu odeslali opravdu my, a že po cestě nebyla nijak změněna. Ale pozor! Pojem „elektronický podpis“ může být pro mnoho uživatelů matoucí.

27.12.2022 - PF 2023

14.12.2022 - Unikátní webová aplikace Olomouc z výšky

Prohlédnout si historické letecké snímky Olomouce z různých časových období minulého století a porovnat je s nedávnou minulostí či současnou podobou města umožňuje unikátní webová aplikace Olomouc z výšky, která vznikla na katedře geoinformatiky přírodovědecké fakulty.

30.11.2022 - Odbor informatiky prezentoval na konferenci Otevřená data 2022

28. listopadu 2022 proběhla na Akademii veřejného investování MMR konference Otevřená data 2022. Byla zaměřena na legislativní novinky, komunikaci mezi poskytovateli a uživateli, využívání otevřených dat v praxi.

15.11.2022 - Hesla a přihlašovaní

Bezpečná hesla Bezpečné heslo by mělo mít alespoň 12 znaků, mělo by obsahovat velká i malá písmena, číslice a speciální symboly jako třeba +*? $. Pozor by si uživatelé měli dát na před¬vídatelné pozice. Když se velké písmeno umístí na začátek a číslice naopak na konec hesla, usnadní to útočníkovi práci. Nevhodná jsou jednoduchá hesla, například Heslo1234, Novák89, Alík2010. Tato hesla může útočník uhádnout v rámci vteřin.