Krajský živnostenský úřad Olomouckého kraje

Vítejte na stránkách Krajského živnostenského úřadu Olomouckého kraje, který vykonává řídící, koordinační, kontrolní a metodickou činnost, a to včetně výkonu funkce centrálních registračních míst, vůči obecním živnostenským úřadům ve správním obvodu Olomouckého kraje, rozhoduje o odvolání proti rozhodnutím obecních živnostenských úřadů ve svém správním obvodu. Vykonává působnost kontaktního místa veřejné správy (Czech POINT) a je mimo jiné provozovatelem živnostenského rejstříku, který slouží k vyhledání konkrétního podnikatelského subjektu a zobrazení ročních statistických informací. Dále Krajský živnostenský úřad provádí dozor nad dodržováním zákona o regulaci reklamy a zákona o cenách. Na úseku evidence zemědělského podnikatele vykonává metodickou a kontrolní činnost vůči obecním úřadům obcí s rozšířenou působností. Dále Krajský živnostenský úřad vykonává správní činnosti související s převody majetku podle zákona č. 427/1990 Sb., o převodech vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické nebo fyzické osoby, ve znění pozdějších předpisů.

Krajský živnostenský úřad je oddělením Odboru majetkového, právního a správních činností, Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Aktuálně z KŽÚ

28.03.2022 - Silniční motorová doprava - informace

Informace pro podnikatele, kteří hodlají provozovat po 21.05.2022 mezinárodní silniční nákladní dopravu vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti přesahující 2,5 tuny a nepřesahující 3,5 tuny určenými k přepravě zvířat nebo věcí – nařízení EU 2020/1055.

23.02.2022 - Výzva pro podnikatele COVID – ADVENTNÍ TRHY

V návaznosti na Usnesení vlády ze dne 16. února 2022 č. 95 vyhlašuje dne 21.02.2022 Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Výzvu k programu podpory podnikatelů podnikajících v oblasti adventních trhů postižených celosvětovým šířením onemocnění COVID-19 způsobeného virem SARS-CoV-2 „COVID – ADVENTNÍ TRHY“.

17.02.2022 - Vláda schválila covidové programy pro podnikatele. Do týdne MPO ČR vypíše podporu pro adventní trhy

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR spustí programy na podporu podnikatelů, na které v loňském listopadu a prosinci dopadla vládní protiepidemická opatření. Pomoc se bude týkat oblastí cestovního ruchu, stravování, ubytování, prádelen, pořádání akcí, eventů a zájezdové dopravy. Jako první vypíše ministerstvo průmyslu a obchodu program COVID – Adventní trhy.

05.01.2022 - Upozornění pro podnikatele na nabídky katalogových společností, které se týkají uzavření smlouvy o úplatné registraci

V České republice se opět objevily nové nabídky tzv. katalogových společností, které nabízejí úplatný zápis podnikatele do určitého registru nebo evidence, např. Česká komora firem a živnostníků, s. r. o., Registr subjektů, Rejstřík živností a firem, Rejstřík obchodu a živností. Tyto společnosti požadují za zápis do registru / evidence poplatek a částky za provedené úkony jsou přitom různé.

02.08.2021 - Průvodce pro spotřebitele

Na pomoc spotřebitelům připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu digitálního průvodce pro spotřebitele

Bc. Ing. František Pivoda

vedoucí oddělení