Soutěže pro podnikatele

Olomoucký kraj se pravidelně podílí na propagaci a organizaci následujících soutěží:

EY Podnikatel roku

Soutěž EY Podnikatel roku, byla založena společností EY (dříve známou jako Ernst & Young) ve Spojených státech amerických v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí a v  současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již téměř v 60 zemích na šesti kontinentech.  Soutěž Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou jednotliví účastníci posuzováni, v každé zemi srovnatelná.  Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele.

V loňském roce byl vyhlášen již osmnáctý ročník této soutěže v České republice. Titul Podnikatel roku Olomouckého kraje a šek za vynikající reprezentaci regionu získalo již dvanáct vítězů. Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2017 Olomouckého kraje bylo vyhlášeno na slavnostním večeru 15. února 2018 v Divadle na Šantovce v Olomouci.

Přehled vítězů krajského kola soutěže:

• 2006

Miroslav Študent, zakladatel firmy Siwatec, vyrábějící čerpadla a závlahovou techniku

Zdeněk Černý, firma Biomac vyrábějící brikety z biomasy

Libor Suchánek, majitel firmy Sulko, specializované na výrobu plastových oken

Jozef Pavlík, firma Hopax zaměřená na výrobu ocelových konstrukcí

• 2010

Pavel Holubář, firma SHM, s.r.o., která se specializuje na výrobu super tvrdých PVD povlaků

Jiří Mencl, firma SEV Litovel, která se zabývá výrobou gramofonových přístrojů

• 2012

Jiří Žáček, firma Česko-slezská výrobní a.s., vyrábějící obytné a sanitární kontejnery

• 2013

Cyril Svozil, ředitel a majitel společnosti FENIX Trading, s. r. o., vyrábějící plošné elektrické topné systémy

• 2014

David Dostál, majitel a předseda představenstva společnosti PAPCEL, a.s., která vyrábí stroje a technologická zařízení pro polygrafický a papírenský průmysl

• 2015

Petr Gross, majitel a jednatel společnosti Ing. Petr Gross s.r.o., výrobce plastových výrobků a vstřikovacích forem a dílů

• 2016

Pavel Koutný, jednatel a spolumajitel oděvní firmy Koutný spol. s r.o., výrobce tradiční pánské módy a obleků na míru

• 2017

Jiří Žáček, předseda představenstva Farmak, a. s., chemicko-farmaceutická společnost zaměřená na vývoj, výrobu a marketing generických léčivých látek

Další kategorie a ocenění:

• Technologický podnikatel roku 2005 – Radim Králík, firma Grapo s. r. o.

• 2007 - Zvláštní cena poroty - Zdeněk Černý, firma Biomac

• 2008 - Zvláštní cena poroty – Karel Zejda, firma KAZETO, spol. s r. o.

Podrobné informace o soutěži a přihlašovací formulář je k dispozici na www.podnikatelroku.cz.

Podnikavá hlava

Soutěž Podnikavá hlava organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci, který dlouhodobě podporuje podnikání mladých a zakládání startupů v Olomouckém kraji. Za tímto účelem organizuje soutěž, jejímž cílem je vyhledat a odměnit zajímavé podnikatelské záměry a projekty, které dosud nebyly realizovány. Soutěží, která probíhá pod záštitou Olomouckého kraje, již prošlo přes 300 soutěžících. Vzhledem k tomu, že soutěž podporuje začínající podnikatele v regionu, přispívá ke zvyšování podnikatelského potenciálu celého Olomouckého kraje.

Partnerem této soutěže je Olomoucký kraj, jehož zástupce vybírá vítěze speciální kategorie Podnikatel v sukních. V této kategorii jsou odměňovány projekty zaměřené na ženy jako cílovou skupinu nebo vytvořené ženou, budoucí podnikatelkou.

Soutěž je vyhlašována v únoru, uzávěrka je koncem dubna, finále probíhá v květnu. V roce 2017 zvítězil v hlavní kategorii Radek Oborný s projektem Flo-Bro One – Cestovní filtr na vodu a Podnikatelkou v sukních se stala Jana Kajzarová s projektem Výroba a prodej přírodní kosmetiky pro zvířata.

Podrobné informace o soutěži naleznete na webu www.podnikavahlava.cz nebo Facebooku Soutěž Podnikavá hlava.

Firma roku a Živnostník roku

Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zaměřením k největším podnikatelským kláním v zemi. Soutěžící jsou objektivně posuzováni díky propracovanému systému hodnocení, kdy odpovídají na stručné otázky charakterizující jejich podnikání a popisují svůj podnikatelský příběh. U firem se hodnotí také tzv. scoring (parametry dokládající podnikatelské zdraví firmy).

Do krajského finále postupuje celkem 10 firem a 10 živnostníků z každého kraje. V krajském kole je určen vítěz na základě hodnocení odborné poroty. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2017, Česká spořitelna Živnostník roku 2017 i Vodafone Odpovědná firma roku 2017 se konalo 6. prosince na pražském Žofíně. Zástupci našich firem a živnostníků se v celorepublikovém finále neumístili.

Vodafone Firma roku 2017 Olomouckého kraje:
1. CIDEM Hranice, a.s. – výroba cementotřískových desek (Hranice)
2. Senior Flexonics Czech s r.o. – výroba komponentů pro automobilový průmysl (Olomouc)
3. CONSTRUSOFT s.r.o. – vývoj a distribuce software pro stavebnictví (Přerov)

Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje:
1. Blanka Poštulková – tvarůžková cukrárna (Loštice)
2. Dagmar Ponechalová – marketing v podobě prováděných tržních analýz (Jeseník)
3. Aleš Valnoha – organizování zájezdů s vojensko-historickou tématikou (Zábřeh)

Vodafone Odpovědná firma roku 2017 Olomouckého kraje:
CIDEM Hranice, a.s. – výroba cementotřískových desek (Hranice)

Více o soutěži naleznete na oficiálních stránkách soutěže Firma roku a Živnostník roku.

Poslední změna 28. 02. 2018 15:44:25