Soutěže pro podnikatele

Olomoucký kraj se pravidelně podílí na propagaci a organizaci následujících soutěží:

Firma roku a Živnostník roku

Podnikatel roku

Podnikavá hlava

Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zásahem k největším podnikatelským kláním v zemi. V hodnocení dosahujeme maximální objektivity a vytváříme zcela ojedinělé vzájemné porovnání účastníků v jednotlivých krajích i za celou Českou republiku.

Zájemci o účast v soutěžích odpovídají na stručné otázky, které charakterizují jejich podnikání. Dále popisují svůj podnikatelský příběh. Do krajského finále postupuje celkem 10 firem a 10 živnostníků z každého kraje. V krajském kole je určen vítěz na základě hodnocení odborná porota a v případě firem i scoringu (podle parametrů dokládajících podnikatelské zdraví firmy). Vítězové krajského kola pak postupují do celostátního finále.

Více o soutěži naleznete na oficiálních stránkách soutěže Firma roku a Živnostník roku.

Soutěž EY Podnikatel roku, která vybírá nejúspěšnější průkopníky v oblasti podnikání, byla založena společností EY (dříve známou jako Ernst & Young) ve Spojených státech amerických v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí. V současné době se pravidelně vyhlašuje v téměř 50 státech světa na šesti kontinentech. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou jednotliví účastníci posuzováni, v každé zemi srovnatelná. Letos na podzim vyhlásila společnost Ernst & Young již šestnáctý ročník této soutěže v České republice.

V roce 2006 se Olomoucký kraj rozhodl hrát výraznější roli v podpoře podnikání a společně s Krajskou hospodářskou komorou propagovat myšlenku oceňování podnikatelů v regionu. Titul Podnikatel roku Olomouckého kraje a šek za vynikající reprezentaci regionu převzalo z rukou představitelů Kraje již deset vítězů.

Historicky prvním Podnikatelem roku Olomouckého kraje se za rok 2006 stal Miroslav Študent, zakladatel firmy Siwatec, která se zabývá výrobou čerpadel a závlahové techniky. Štafetu po něm převzal a titul Podnikatel roku 2007 Olomouckého kraje získal Zdeněk Černý z firmy Biomac, která se zabývá výrobou briket z biomasy. Jeho podnikatelské úsilí v oblasti ekologického vytápění ocenila i komise celostátního kola soutěže Zvláštní cenou poroty. Titulem Podnikatel roku 2008 Olomouckého kraje se může pochlubit Libor Suchánek, majitel zábřežské firmy na výrobu plastových oken Sulko. Trofej za rok 2009 pak patří panu Jozefu Pavlíkovi z firmy Hopax, zaměřené na výrobu ocelových konstrukcí. V pořadí pátým držitelem regionálního titulu Podnikatel roku se v roce 2010 stal Pavel Holubář z firmy SHM, s.r.o., která se specializuje na výrobu super tvrdých PVD povlaků. Šestým držitelem titulu Podnikatel roku 2011 Olomouckého kraje se stal Jiří Mencl z firmy SEV Litovel, která se zabývá výrobou gramofonových přístrojů. V pořadí sedmým, vítězem regionálního kola se v roce 2012 stal pan Jiří Žáček, předseda představenstva firmy Česko-slezská výrobní a.s., která vyrábí obytné a sanitární kontejnery ve Zlatých Horách na Jesenicku. V roce 2013 se v pořadí osmým vítězem krajského kola stal Cyril Svozil, ředitel a majitel společnosti FENIX Trading, s. r. o., vyrábějící plošné elektrické topné systémy. V pořadí devátým vítězem soutěže se v roce 2014 stal David Dostál, majitel a předseda představenstva společnosti PAPCEL, a.s. z Litovle, která vyrábí stroje a technologická zařízení pro polygrafický a papírenský průmysl. Jubilejním desátým, a do této chvíle posledním vítězem soutěže, se stal pan Petr Gross, majitel a jednatel společnosti Ing. Petr Gross s.r.o., výrobce plastových výrobků a vstřikovacích forem a dílů.

Informace o soutěži

Prestižní titul EY Podnikatel roku (EY Entrepreneur of the Year®) je významným a celosvětově uznávaným hodnocením a tím i skvělým doporučením pro všechny obchodní partnery. Jméno oceněného podnikatele se navíc objeví v celostátním i regionálním tisku a dalších médiích. Podnikatel získá exkluzivní právo používat logo soutěže a bude mít přístup k jejím marketingovým produktům.

Podmínky soutěže

Soutěže EY Podnikatel roku se může zúčastnit podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně 2 roky a mít nejméně 8 stálých zaměstnanců. Sídlo společnosti nemusí být nutně v Olomouckém kraji, avšak Olomoucký kraj musí hrát v činnosti vybraného podnikatele klíčovou roli (zaměstnává zde nejvíce lidí, nachází se zde většina výrobních/obchodních aktivit).

Jak se přihlásit

Uchazeči, který chce prezentovat výsledky své práce a oslovit co nejširší okruh potenciálních zákazníků a obchodních partnerů, stačí vyplnit přihlašovací formulář na oficiálních stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Také veřejnost může na těchto stránkách nominovat podnikatele, jejichž způsob práce lze dát za vzor mladým a začínajícím podnikatelům. Uzávěrka přihlášek do krajského i celorepublikového kola je v tomto roce stanovena na 21. října.

Vyhlášené kategorie

Přihlášení podnikatelé jsou posuzováni v několika kategoriích:

  • EY Podnikatel roku České republiky - hlavní kategorie
  • EY Technologický podnikatel roku – podkategorie, sem může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže Podnikatel roku, jehož firma působí přímo v oblasti moderních technologií nebo moderní technologie významným způsobem využívá v hlavní podnikatelské činnosti
  • EY Společensky prospěšný podnikatel roku – podkategorie pro podnikatele, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů
  • EY Začínající podnikatel roku - speciální ocenění, do této kategorie může být nominován podnikatel, který podniká maximálně 5 let (zde naplatí podmínka deseti zaměstnanců)
  • Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění – do této kategorie může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp.
  • Regionální ocenění - porota uděluje ocenění pro nejlepší podnikatele z jednotlivých krajů České republiky

Posuzovací kritéria

Při posuzování uchazečů hodnotí odborná porota finanční výsledky, strategickou orientaci a globální dosah podniku. Součástí hlavních kritérií je také podnikatelský duch nominovaných, jejich čestnost a poctivost, přístup k inovacím a v neposlední řadě i jejich mimo podnikatelské aktivity (např. podpora regionu, charitativní činnost).

Regionální kolo soutěže

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 Olomouckého kraje bylo vyhlášeno na slavnostním večeru 11. února 2016 v Divadle na Šantovce v Olomouci. Vítězem se stal Petr Gross, majitel a jednatel společnosti Ing. Petr Gross s.r.o., výrobce plastových výrobků a vstřikovacích forem a dílů.

Národní kolo soutěže

Výsledky národního finále a jméno vítěze byly vyhlášeny na slavnostním galavečeru 1. března 2016 v paláci Žofín v Praze. Držitelem prestižního ocenění EY Podnikatel roku 2015 České republiky se stal Zdeněk Pelc, předseda představenstva a majitel společnosti GZ Media, a.s., která je v současné době světovou jedničkou ve výrobě vinylových desek.

Trofej pro vítěze si převzal z rukou 1. místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí České republiky Andreje Babiše, Vlastislava Břízy, předsedy poroty, EY Podnikatele roku 2014 ČR a majitele holdingu KOH-I-NOOR, a. s., a Magdaleny Souček, vedoucí partnerky společnosti EY, která soutěž v České republice letos pořádala již pošestnácté.

Titul EY Technologický podnikatel roku obdržel Viktor Růžička, předseda představenstva a majitel společnosti BioVendor - Laboratorní medicína a.s. Tato firma je významným distributorem širokého spektra produktů in vitro diagnostiky a specializovaného sortimentu klinických produktů a zároveň mezinárodně působící biotechnologickou společností s vlastním výzkumem, vývojem, výrobou a obchodní sítí. Trofej EY Začínajícího podnikatele roku 2015 získal Martin Wallner a Tomáš Huber ze společnosti Mixit s.r.o. Na webu Mixit.cz si můžete namíchat čerstvé müsli s oříšky, sušeným ovocem či čokoládovými hoblinami nebo zvolit horké kaše, zdravé mlsání bez vloček, čokoládu, sušenky, Mixitky i pytlíky do kapsy. Trofej EY Společensky prospěšného podnikatele roku 2015 si odnesla Markéta Královcová z Nadačního fondu Klíček. Cílem Nadačního fondu Klíček je zlepšovat životní podmínky vážně nemocných dětí a jejich rodin a napomáhat návratu přirozených a obyčejných věcí do jejich života. Soutěž o nejlepší podnikatelský příběh 2015, který vybrali čtenáři MFDNES a idnes.cz, vyhrál Pavel Baloun z BANES, spol. s r.o.

Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na www.podnikatelroku.cz.

Podnikavá hlava

Soutěž o nejlepší podnikatelský záměr Podnikavá hlava letos již posedmé vyhlásil Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Olomouckým krajem a dalšími partnery. Smyslem soutěže je najít a odměnit nejlepší podnikatelské záměry.

Zvláštními kategoriemi jsou kategorie Podnikatel v sukních, v níž se utkávají projekty, které připravily ženy, nebo jsou pro příslušnice něžného pohlaví určené a kategorie Nejlepší vysokoškolák, určená pro studenty, či studentky vysokých škol. Všechny vítěze podporuje Olomoucký kraj, jenž je partnerem soutěže.  

Podle náměstka hejtmana Olomouckého kraje Pavla Šoltyse si již Podnikavá hlava za dobu své existence vydobyla nezastupitelné místo mezi akcemi zaměřenými na podporu podnikatelského ducha v regionu. „Díky této soutěži se podařilo realizovat zajímavé projekty, které by bez pomoci odborníků z Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého zřejmě zůstaly pouze v hlavách jejich tvůrců,“ pochválil pořadatele Šoltys.

Soutěž je určena začátečníkům i zkušeným podnikatelům. „Aby byly soutěžní příspěvky co nejlepší, můžou soutěžící svůj záměr před jeho podáním diskutovat s konzultanty VTP UP. Pro zájemce připravujeme workshopy zaměřené na marketing, propagaci, tvorbu rozpočtu a možnosti financování či panelovou diskuzi s minulými účastníky,“ vypočítal zajímavé nabídky pro soutěžící ředitel VTP UP Jiří Herinek.

Letošním vítězem se stal projekt pro lektory cizích jazyků.

Do letošního ročníku soutěže své podnikatelské záměry zaslalo celkem 58 soutěžících, do finále se probojovalo 10 z nich. Vítězem se stal Tomáš Bednář s projektem TELP, který nabízí komplexní řešení administrativní části práce lektorů na volné noze. „Do soutěže Podnikavá hlava jsem se přihlásil, abych zjistil názory odborníků na svůj projekt. Díky tomu jsem získal zpětnou vazbu týkající se nejen projektu, ale také svých prezentačních dovedností. První místo mě příjemně překvapilo. Finanční odměnu využiju okamžitě, už vím, co budu řešit s programátory,“ shrnul vítěz soutěže Tomáš Bednář.

Na druhém místě se umístil Michal Halačka, se svou výrobou inovativních pomůcek pro žonglování s Diabolem. Na třetím místě pak skončila Jana Truksová s projektem provozování bistra se zdravou výživou.

Vítězkou kategorie Podnikatel v sukni, do které se letos přihlásilo celkem 7 soutěžících, se stala Petra Kosejková s projektem výroby a prodeje výukových a zábavně-vzdělávacích pomůcek pro muzea a galerie s názvem Museum Know. V kategorii vysokoškoláků porota ocenila Terezu Štegrovou, která představila plán provozování bezodpadového bistra pro vegetariány s názvem Bistro Sedmero.

Celkem již v minulosti Podnikavou hlavou prošlo více než 300 soutěžících, někteří z nich uvedli své nápady do praxe. Nejúspěšnější soutěžící získávají od Vědeckotechnického parku kancelářské prostory a zázemí pro podnikání a také konzultační služby.

Podrobné informace o soutěži jsou dostupné na http://podnikavahlava.cz/.

 

 

 

 


Poslední změna 10. 01. 2017 19:20:21

Olomoucký kraj na Facebooku Olomoucký kraj na YouTube Olomoucký kraj na Flickru Olomoucký kraj na Google Plus Olomoucký kraj na Twitteru Olomoucký kraj na Instagramu Olomoucký kraj na ISSUU