Soutěže pro podnikatele

Olomoucký kraj se pravidelně podílí na propagaci a organizaci následujících soutěží:

Firma roku a Živnostník roku

Podnikatel roku

Podnikavá hlava

Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zásahem k největším podnikatelským kláním v zemi. V hodnocení dosahujeme maximální objektivity a vytváříme zcela ojedinělé vzájemné porovnání účastníků v jednotlivých krajích i za celou Českou republiku.

Zájemci o účast v soutěžích odpovídají na stručné otázky, které charakterizují jejich podnikání. Dále popisují svůj podnikatelský příběh. Do krajského finále postupuje celkem 10 firem a 10 živnostníků z každého kraje. V krajském kole je určen vítěz na základě hodnocení odborná porota a v případě firem i scoringu (podle parametrů dokládajících podnikatelské zdraví firmy). Vítězové krajského kola pak postupují do celostátního finále.

Více o soutěži naleznete na oficiálních stránkách soutěže Firma roku a Živnostník roku.

Soutěž EY Podnikatel roku, která vybírá nejúspěšnější průkopníky v oblasti podnikání, byla založena společností EY (dříve známou jako Ernst & Young) ve Spojených státech amerických v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí. V současné době se pravidelně vyhlašuje v téměř 50 státech světa na šesti kontinentech. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou jednotliví účastníci posuzováni, v každé zemi srovnatelná. Letos na podzim vyhlásila společnost Ernst & Young již šestnáctý ročník této soutěže v České republice.

V roce 2006 se Olomoucký kraj rozhodl hrát výraznější roli v podpoře podnikání a společně s Krajskou hospodářskou komorou propagovat myšlenku oceňování podnikatelů v regionu. Titul Podnikatel roku Olomouckého kraje a šek za vynikající reprezentaci regionu převzalo z rukou představitelů Kraje již deset vítězů.

Historicky prvním Podnikatelem roku Olomouckého kraje se za rok 2006 stal Miroslav Študent, zakladatel firmy Siwatec, která se zabývá výrobou čerpadel a závlahové techniky. Štafetu po něm převzal a titul Podnikatel roku 2007 Olomouckého kraje získal Zdeněk Černý z firmy Biomac, která se zabývá výrobou briket z biomasy. Jeho podnikatelské úsilí v oblasti ekologického vytápění ocenila i komise celostátního kola soutěže Zvláštní cenou poroty. Titulem Podnikatel roku 2008 Olomouckého kraje se může pochlubit Libor Suchánek, majitel zábřežské firmy na výrobu plastových oken Sulko. Trofej za rok 2009 pak patří panu Jozefu Pavlíkovi z firmy Hopax, zaměřené na výrobu ocelových konstrukcí. V pořadí pátým držitelem regionálního titulu Podnikatel roku se v roce 2010 stal Pavel Holubář z firmy SHM, s.r.o., která se specializuje na výrobu super tvrdých PVD povlaků. Šestým držitelem titulu Podnikatel roku 2011 Olomouckého kraje se stal Jiří Mencl z firmy SEV Litovel, která se zabývá výrobou gramofonových přístrojů. V pořadí sedmým vítězem regionálního kola se v roce 2012 stal pan Jiří Žáček, předseda představenstva firmy Česko-slezská výrobní a.s., která vyrábí obytné a sanitární kontejnery ve Zlatých Horách na Jesenicku. V roce 2013 se v pořadí osmým vítězem krajského kola stal Cyril Svozil, ředitel a majitel společnosti FENIX Trading, s. r. o., vyrábějící plošné elektrické topné systémy. V pořadí devátým vítězem soutěže se v roce 2014 stal David Dostál, majitel a předseda představenstva společnosti PAPCEL, a.s., která vyrábí stroje a technologická zařízení pro polygrafický a papírenský průmysl. Jubilejním desátým vítězem soutěže se stal pan Petr Gross, majitel a jednatel společnosti Ing. Petr Gross s.r.o., výrobce plastových výrobků a vstřikovacích forem a dílů. Do této chvíle posledním vítězem jedenáctého kola soutěže se stal pan Pavel Koutný, jednatel a spolumajitel oděvní firmy Koutný spol. s r.o., výrobce tradiční pánské oděvní výroby.

Informace o soutěži

Prestižní titul EY Podnikatel roku (EY Entrepreneur of the Year®) je významným a celosvětově uznávaným hodnocením a tím i skvělým doporučením pro všechny obchodní partnery. Jméno oceněného podnikatele se navíc objeví v celostátním i regionálním tisku a dalších médiích. Podnikatel získá exkluzivní právo používat logo soutěže a bude mít přístup k jejím marketingovým produktům.

Podmínky soutěže

Soutěže EY Podnikatel roku se může zúčastnit podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně 2 roky a mít nejméně 8 stálých zaměstnanců. Sídlo společnosti nemusí být nutně v Olomouckém kraji, avšak Olomoucký kraj musí hrát v činnosti vybraného podnikatele klíčovou roli (zaměstnává zde nejvíce lidí, nachází se zde většina výrobních/obchodních aktivit).

Jak se přihlásit

Uchazeči, který chce prezentovat výsledky své práce a oslovit co nejširší okruh potenciálních zákazníků a obchodních partnerů, stačí vyplnit přihlašovací formulář na oficiálních stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Také veřejnost může na těchto stránkách nominovat podnikatele, jejichž způsob práce lze dát za vzor mladým a začínajícím podnikatelům. Uzávěrka přihlášek do krajského i celorepublikového kola je v tomto roce stanovena na 21. října.

Vyhlášené kategorie

Přihlášení podnikatelé jsou posuzováni v několika kategoriích:

  • EY Podnikatel roku České republiky - hlavní kategorie
  • EY Technologický podnikatel roku – podkategorie, sem může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže Podnikatel roku, jehož firma působí přímo v oblasti moderních technologií nebo moderní technologie významným způsobem využívá v hlavní podnikatelské činnosti
  • EY Společensky prospěšný podnikatel roku – podkategorie pro podnikatele, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů
  • EY Začínající podnikatel roku - speciální ocenění, do této kategorie může být nominován podnikatel, který podniká maximálně 5 let (zde naplatí podmínka deseti zaměstnanců)
  • Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění – do této kategorie může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp.
  • Regionální ocenění - porota uděluje ocenění pro nejlepší podnikatele z jednotlivých krajů České republiky

Posuzovací kritéria

Při posuzování uchazečů hodnotí odborná porota finanční výsledky, strategickou orientaci a globální dosah podniku. Součástí hlavních kritérií je také podnikatelský duch nominovaných, jejich čestnost a poctivost, přístup k inovacím a v neposlední řadě i jejich mimo podnikatelské aktivity (např. podpora regionu, charitativní činnost).

Regionální kolo soutěže

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2016 Olomouckého kraje bylo vyhlášeno na slavnostním večeru 30. ledna 2017 v Divadle na Šantovce v Olomouci. Vítězem se stal Pavel Koutný, jednatel a spolumajitel společnosti Koutný spol. s r.o., výrobce tradiční pánské oděvní výroby.

Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na www.podnikatelroku.cz.

 

Podnikavá hlava

Univerzita Palackého hledá podnikavé hlavy, již poosmé pomůže začínajícím podnikatelům s rozjezdem firmy

Nové kontakty, zkušenosti, zpětnou vazbu od mentorů, 80 tisíc korun do startu podnikání a potenciál získání investice. K tomu kancelář na rok zdarma. To vše si pro vítěze již osmého ročníku soutěže PODNIKAVÁ HLAVA připravil Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci. Soutěž právě odstartovala a přihlásit své originální nápady do ní mohou jak úplní začátečníci, tak i zkušení podnikatelé.

Stačí, když se zájemci do 30. dubna zaregistrují na webových stránkách www.podnikavahlava.cz a sepíšou svůj podnikatelský záměr.

„Pro ty, kteří mají nápad k podnikání, ale nemají zatím žádné zkušenosti, jsme v Olomouci připravili dva přípravné workshopy. Březnový se zaměří na tvorbu podnikatelského plánu, dubnový na průzkum trhu a financování firmy,“ uvedl Jiří Herinek, ředitel Vědeckotechnického parku. „Letos soutěž pořádáme poosmé, a proto jsme se rozhodli zvýšit finanční odměny. Vítěz si odnese 80 tisíc korun, soutěžící na druhém místě 18 tisíc korun a na místě třetím 8 tisíc korun. Chceme tak motivovat mladé podnikatele k přihlašování opravdu kvalitních nápadů. Pro zpracování co nejlepšího soutěžního příspěvku budou mít soutěžící k dispozici také odborné mentory,“ dodal.

Porady s odborníky v průběhu soutěže pozitivně hodnotí také loňský vítěz Tomáš Bednář, který pomáhá jazykovým lektorům na volné noze. „Soutěž mi dala možnost konzultací s výborným mentorem, který mě pokaždé inspiroval, nebo dal brouka do hlavy, co vše by se ještě mělo udělat, nebo zjednodušit, aby byl produkt kvalitní a konkurenceschopný na trhu,“ popsal svou zkušenost.

Soutěž Podnikavá hlava probíhá pod záštitou Olomouckého kraje a za finanční podpory generálního partnera České spořitelny - poskytovatele služby Erste Corporate Banking.

 „Podnikavá hlava je nepostradatelnou soutěží na podporu mladých podnikatelů v našem regionu. Proto jsem jí i letos udělil záštitu a těším se, že i v tomto roce se přihlásí mnoho tvůrců zajímavých podnikatelských nápadů,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Šoltys.

Soutěžní klání potrvá do 1. června, kdy pořadatel slavnostně vyhlásí vítěze. Soutěžit se bude i ve speciální kategorii Podnikatel v sukni. Tři vybraní finalisté budou mít v listopadu možnost prezentovat své nápady před stovkami účastníků olomoucké konference o podnikání UP Business Camp.

Podrobné informace o soutěži naleznete na webu www.podnikavahlava.cz nebo Facebooku Soutěž Podnikavá hlava.

 

 

 

 


Poslední změna 01. 03. 2017 15:08:47

© Krajský úřad Olomouckého kraje