Údolí Malínského potoka

Údolí Malínského potoka, pohled na lokalitu
Údolí Malínského potoka, stupeň na Malínském potoce
Údolí Malínského potoka, šikoušek zelený

» Katastrální území

Nový Malín

» Rozloha

22 ha

» Předmět ochrany

šikoušek zelený (Buxbaumia viridis)

» Charakteristika

Asi 2 km dlouhý úsek procházející korytem a dolní částí hluboce zaříznutého údolí na horním toku Malínského potoka. Západní okraj lokality se nachází asi 2 km západně od obce Nový Malín, na rozhraní fytogeografických regionů Hanušovická vrchovina a Hrubý Jeseník. Geologický podklad lokality je tvořen horninami spodnokarbonského až devonského stáří. Údolí Malínského potoka tvoří holocénní, fluviální, převážně hlinitopísčité sedimenty. Převládajícím půdním typem oblasti jsou degradované, silně kyselé kambizemě (často hojně hrubě skeletnaté či kamenité, případně kambizemní rankery) a kambizemní podzoly provázející porosty kulturních smrčin. Lokalita s výškovým rozpětím 490–684 m n. m. je mozaikou biotopů květnatých bučin, suťových lesů, údolních jasanovo-olšových luhů, štěrbinové vegetace silikátových skal a drolin a nepůvodních kulturních smrčin. Velice fragmentárně a maloplošně jsou zastoupena společenstva devětsilových lemů horských potoků, lesních pramenišť bez tvorby pěnovců, acidofilních bučin a vysokostébelných trávníků skalních terásek.

Šikoušek zelený je krátkověký, dvoudomý mech se značně redukovanou pohlavní generací (tzv. gametofytem), v přírodě lidským okem viditelný pouze v případě tvorby štětů s tobolkami, které se vyvíjejí během podzimu a výtrusy v nich dozrávají koncem jara či počátkem léta příštího roku. Tobolky se většinou po vyprášení výtrusů rozpadají, štěty přetrvávaní i po několik následujících let. Je vázán na tlející padlé kmeny, klády a pařezy jehličnatých i listnatých dřevin (je to tzv. epixylický druh), vzácněji roste i na lesním humusu na zbytcích ztrouchnivělého dřeva. Údolí Malínského potoka se jeví jako perspektivní lokalita pro výskyt šikouška zeleného, jednak pro přítomnost dostatečného množství vhodného substrátu, jednak pro rozptýlenost jednotlivých mikrolokalit (vzdálenost mezi krajními mikrolokalitami je téměř 1 kilometr).

» Péče o lokalitu

Je nutné zajistit ponechávání a přítomnost trouchnivějících pařezů, padlých kmenů a klád. Je třeba zamezit výrazným změnám ve složení přítomných porostů, kácení a odstraňování vzrostlých stromů, které by způsobily změny ve vlhkostních a světelných podmínkách stanoviště.

» Význam lokality

Jedná se o významnou lokalitu druhu šikoušek zelený v Olomouckém kraji. Byl zde objeven na jednom místě ve střední části údolí v roce 2001. Jeho výskyt byl úspěšně ověřen v roce 2008, kdy bylo nalezeno celkem 9 sporogonů na třech stanovištích – na ztrouchnivělých kmenech v toku a na ztrouchnivělém dřevěném mostku přes potok.

Mapa lokality

Mapa evropsky významné lokality Údolí Malínského potoka