U Strejčkova lomu

U Strejčkova lomu, koniklec velkokvětý
U Strejčkova lomu, růže galská
U Strejčkova lomu, teplomilná stepní rostlinná společenstva

» Katastrální území

Krčmaň

» Rozloha

3,4 ha

» Předmět ochrany

koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis)

» Charakteristika

Lokalita má charakter travnaté stepi a nachází se na mírně zvlněném terénu, který navazuje na Strejčkův lom, asi 1 km severozápadně od obce Krčmaň. Teplomilná stepní rostlinná společenstva se vyvinula na podkladu tvořeném devonským vápencem. Z geomorfologického hlediska území náleží do Třšické pahorkatiny. Lokalita je součástí dříve rozsáhlejšího komplexu Grygovských kopců, nyní fragmentovaného na menší části rozdělené ornou půdou a poškozeného těžbou vápence a dalšími aktivitami. Vegetaci tvoří stepní rostlinná společenstva s druhy bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum), hvězdnice chlumní (Aster amellus), valečka prapořitá (Brachypodium pinnatum), sveřep vzpřímený (Bromus erectus), len žlutý (Linum flavum), vstavač trojzubý (Orchis tridentata), růže galská (Rosa gallica). Bohatá a dlouho známá populace koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) má velký význam také jako nejsevernější známá lokalita areálu tohoto druhu. Každoročně zde brzy zjara rozkvétají tisíce modrofialových květů. V roce 1952 zde byla vyhlášena přírodní památka U Strejčkova lomu.

» Péče o lokalitu

Pro zachování populace je důležité zabránit zarůstání lokality invazními rostlinami a křovinami, především pravidelným sečením lokality a vyřezáváním křovin (zejména nepůvodního akátu). Kosení se provádí 1x ročně, nejhodnot­nější plochy je možné občas nekosit nebo posunout termíne seče tak, aby vysemenily i později kvetoucí druhy rostlin. Etapovité kosení je důležité také z hlediska výskytu bezobratlých živočichů, např. motýlů. Vytvořením ochranného pásma omezit negativní vlivy intenzivní země­dělské výroby na lokalitu.

» Význam lokality

Je to tradiční a velmi dlouho známá lokalita s jednou z nejbohatších populací koniklece velkokvětého v regionu.

Mapa lokality

Mapa evropsky významné lokality  U Strejčkova lomu