U Bílých hlín

U Bílých hlín, celkový pohled na lokalitu - ostrůvek teplomilné vegetace v zemědělské krajině
U Bílých hlín, koniklec velkokvětý - po odkvětu
U Bílých hlín, koniklec velkokvětý - detail květu

» Katastrální území

Krčmaň

» Rozloha

0,7 ha

» Předmět ochrany

koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis)

» Charakteristika

Lokalita se nachází na mírném svahu s jihovýchodní orientací asi 1 km od obce Krčmaň. Geologickým podkladem lokality, ležící v Tršické pahorkatině, je devonský vápenec. Nadmořská výška je asi 235 m n. m. Lokalitu tvoří fragment původní teplomilné travnaté stepi s terénními depresemi uprostřed polí, z menší části je lokalita zarostlá křovinami. Vegetaci tvoří travinobylinná společenstva s druhy hvězdnice chlumní (Aster amellus), valečka prapořitá (Brachypodium pinnatum), sveřep vzpřímený (Bromus erectus), ostřice plstnatá (Carex tomentosa), chrpa čekánek (Centaurea scabiosa), hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum), len žlutý (Linum flavum), vstavač trojzubý (Orchis tridentata), růže galská (Rosa gallica). Výskyt koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) je plošně nevelký. Koniklec velkokvětý v České republice roste pouze na Moravě, od Olomouce až po podhůří Vysočiny. Celkem je známo téměř 200 lokalit, které tvoří podstatnou část jeho světové populace. Toto území je chráněno jako přírodní památka U Bílých hlin, která byla vyhlášena v roce 1952.

» Péče o lokalitu

Pro omezení zarůstání lokality invazními rostlinami a křovinami je důležité sečení, hodnotnější plochy je možné občas nekosit nebo posunout termín seče tak, aby vysemenily i později kvetoucí druhy rostlin. Seno a vyřezanou dřevní hmotu je nezbytné z lokality vždy odklidit. Je vhodné zatravnit ochranné pásmo lokality a tím minimalizovat negativní vlivy intenzivní zemědělské výroby na lokalitu – splachy, hnojení, rozorávání okrajů a pojezdy zemědělské mechanizace v okrajových částech.

» Význam lokality

Jedná se o regionálně významnou lokalitu s výskytem koniklece velkokvětého. Populace tohoto druhu je sledována v rámci monitoringu vybraných druhů rostlin významných z hlediska legislativy evropského společenství.

Mapa lokality

Mapa evropsky významné lokality U Bílých hlín