Sobotín - domov důchodců

Sobotín - domov důchodců, vrápenec malý
Sobotín - domov důchodců, pohled na lokalitu

» Katastrální území

Sobotín

» Rozloha

0,02 ha

» Předmět ochrany

vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros)

» Charakteristika

Letní kolonie vrápence malého (Rhinolophus hipposideros) sídlí v půdním prostrou nad prádelnou, která je oddělena od obytného komplexu. Lokalita se nachází v areálu Diakonie Českobratrské církve evangelické v Sobotíně. Obec Sobotín leží asi 9 km od Šumperka. Letní kolonie vrápence malého čítá 25 až 50 jedinců. Vrápenci patří mezi kriticky ohrožené druhy živočichů. Vrápenec malý loví potravu na okrajích listnatých lesů a ve vegetaci podél vodních toků. Živí se především dvoukřídlým hmyzem, motýly a síťokřídlými. Nejvyšší stáří u vrápence malého, zjištěné kroužkováním, je 29 let (prokázáno na území České republiky).

U nás žijící letouni zahrnují zástupce dvou čeledí: netopýrovitých a vrápencovitých. Zástupci čeledi vrápencovitých mají na čenichu nápadné blanité výrůstky, které slouží k usměrňování jejich zvuků při echolokaci. Z našich zástupců patří do této čeledi dva druhy: vrápenec malý a velmi vzácný vrápenec velký (Rhinolophus ferrumequinum). Vrápenci nedokáží lézt po pevném podkladu, dovedou se jen zavěšovat za drápky. Proto nikdy nezalézají do štěrbin.

» Péče o lokalitu

Pro ochranu vrápenců je třeba zachovat stávající vletové otvory a kolonii nerušit, např. stavebními úpravami v době letní kolonie. Důležitý je pravidelný úklid exkrementů a ochrana půdních prostor před nimi.

» Význam lokality

Jedná se o regionálně významnou letní kolonii vrápence malého.

Poslechněte si vrápence malého

Soubor typu mp3Vrápenec malý(503,6 kB)stáhnout