Pod Rudným vrchem

Pod Rudným vrchem, střevíčník pantoflíček
Pod Rudným vrchem, louka pod lesem
Pod Rudným vrchem, lesní porost na lokalitě

» Katastrální území

Habartice u Jindřichova, Pleče

» Rozloha

17 ha

» Předmět ochrany

střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus)

» Charakteristika

Území spadající do Hanušovické vrchoviny se nachází na zalesněných svazích údolí potoka Staříč v obci Pleče v nadmořské výšce 510–625 m n. m., asi 5 km od Jindřichova na Moravě. Jedná se o sekundární les s výchozy šedého krystalického vápence, se skalkami po obou úbočích s převahou smrku ztepilého (Picea abies) a s vtroušeným javorem klenem (Acer pseudoplatanus), j. mléčem (A. platanoides), místy s modřínem opadavým (Larix decidua) a borovicí lesní (Pinus sylvestris), na okrajích s břízou bělokorou (Betula pendula), jeřábem ptačím (Sorbus aucuparia), bukem lesním (Fagus sylvatica) a třešní ptačí (Prunus avium). Půdy jsou zde kambizemě dystrické. Střevíčník pantoflíček zde roste spíše jednotlivě, většina jedinců je sterilních. Z dalších významných druhů zde roste orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), hruštička prostřední (Pyrola intermedia), vstavač mužský (Orchis mascula), okrotice bílá (Cephalanthera damasonium), kruštík širolistý (Epipactis helleborine), v lesních lemech oman vrbolistý (Inula salicina) a dobromysl obecná (Origanum vulgare).

» Péče o lokalitu

Ekologické potřeby druhu je potřeba zohlednit v lesnickém plánování – úpravou lesních hospodářských plánů. Těžba dřeva v lesních porostech je možná pouze výběrovým způsobem. Z hlediska druhové skladby lesa je důležitá podpora přirozené obnovy lesních porostů ve prospěch buku lesního (Fagus sylvatica). V případě poklesu populace střevíčníku pantoflíčku je nutné začít aplikovat cílený management, spočívající v doopylování rostlin a individuální ochraně před okusem. Lokalita je zranitelná plošnou těžbou dřeva v lesních porostech a živelným vyrýváním rostlin.

» Význam lokality

Jedná se o poměrně silnou a perspektivní populaci střevíčníku pantoflíčku na dvou menších lokalitách.

Mapa lokality

Mapa evropsky významné lokality Pod rudným vrchem

Poslední změna 05. 05. 2015 15:13:30