Lipová-lázně - mateřská školka

Lipová-lázně - mateřská školka, vrápenec malý
Lipová-lázně - budova bývalé mateřské školky

» Katastrální území

Horní Lipová

» Rozloha

0,04 ha

» Předmět ochrany

vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros)

» Charakteristika

Letní kolonie vrápence malého, čítající desítky jedinců, sídlí na půdě mateřské školy v obci Lipová-lázně. Obec leží v údolí říčky Staříče asi 7 km západně od Jeseníku. Obec Lipová-lázně historicky spadá do území Slezska, přičemž západní hranice katastru tvoří hranici mezi Moravou a Slezskem. Je to horská obec, čemuž odpovídá i značně široké rozpětí nadmořských výšek. Nejnižším bodem je místo, kde Staříč opouští obec v nadmořské výšce 458 m n. m. a naopak nejvyšším bodem je vrchol Šeráku (1 350,8 m n. m.). V obci se nachází známé lázně se zaměřením na léčbu kožních chorob, poruch metabolismu a obezity, založené v roce 1829 Johannem Schrothem. Budova mateřské školy stojí poblíž železniční zastávky, severně od hlavní místní komunikace. Budova byla postavena pravděpodobně v roce 1919 a sloužila jako obecná škola. Po sloučení obcí Horní Lipová a Dolní Lipová v roce 1960 (nyní Lipová-lázně) byla škola zrušena a místo ní byla zřízena škola mateřská.

» Péče o lokalitu

Pokud možno ponechat lokalitu bez zásahu, pouze zabezpečit ochranu půdních prostor před trusem letounů (např. deskou nebo igelitovou fólií umístěnou pod kolonií) a pravidelně na podzim odstraňovat nahromaděný trus. Veškeré případné stavební práce provádět mimo období výskytu vrápenců, tj. od začátku září do poloviny dubna, přičemž by se neměl měnit charakter půdního prostoru.

» Význam lokality

Jedna z pěti nejvýznamnějších letních kolonií vrápence malého (Rhinolophus hipposideros) v ČR.

Poslechněte si vrápence malého

Soubor typu mp3Vrápenec malý(503,6 kB)stáhnout