Libina - U Černušků

» Rozloha

0,06 ha

» Předmět ochrany

netopýr brvitý (Myotis emarginatus)

» Charakteristika

Lokalitou je půda nad výměnkem na statku Černuškových v severní části obce Libina. Obec Libina leží asi 12 km jihovýchodně od Šumperka. Jedná se o letní kolonii netopýra brvitého, která využívá různých částí půdy a zpravidla vytváří střapec z 15 až 50 netopýrů na některém z trámů krovu. Netopýr brvitý patří spíše k usedlým druhům, většina přeletů nepřesahuje 40 km. Nejdelší zaznamenaný přesun měřil asi 108 km. Nejvyšší stáří u netopýra brvitého, zjištěné kroužkováním, je 22 let. Netopýr brvitý zimuje v jeskyních, štolách a dalších podzemních prostorech. Ani na nejvýznamnějších zimovištích se ovšem nevyskytuje ve velkých počtech.

» Péče o lokalitu

Péče o lokalitu spočívá v ochraně půdních prostor před trusem netopýrů, např. podložením kolonie deskou nebo fólií na podlahu, a v odstraňování trusu. Samozřejmostí je zabezpečení přístupů netopýrů do půdního prostoru a neprovádění stavebních prací v době přítomnosti letní kolonie, které by mohly rušit, případně přímo ohrožovat samice s mláďaty.

» Význam lokality

Jedná se o regionálně významnou kolonii netopýra brvitého.

Poslechněte si netopýra brvitého

Soubor typu mp3Netopýr brvitý(1,4 MB)stáhnout