Lesy u Bezuchova

Lesy u Bezuchova, pohled na lokalitu
Lesy u Bezuchova, dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum
Lesy u Bezuchova

» Katastrální území

Bezuchov, Hradčany na Moravě, Kladníky, Pavlovice u Přerova, Prusínky, Šišma

» Rozloha

250 ha

» Předmět ochrany

Extenzivní sečené louky nížin až podhůří (Arrhenatherion, Brachypodio-Centaureion nemoralis)
Dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum
Smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae)*

(symbol * označuje prioritní typy přírodních stanovišť)

» Charakteristika

Tři menší lesní celky mezi obcemi Pavlovice u Přerova, Kladníky a Bezuchov, cca 8 km východně od Přerova. Podklad tvoří různá souvrství karpatského flyše. Ve východní části tvoří půdní podklad pseudogleje a kambizemě stagnické, v západní části luvizemě modální. Jedná se o zbytky zalesněných svahů, ovsíkových luk a extenzivních sadů v údolí říčky Šišemky a jejich přítoků. Přírodní komplex je pestrou mozaikou různých biotopů. V území převládají karpatské a polonské dubohabřiny – lesní porosty řazené k subasociaci Carici pilosae-Carpinetum primuletosum elatioris. Jde o přechodné typy mezi karpatskými a polonskými dubohabřinami, typické vyšším podílem lípy srdčité (Tilia cordata) ve stromovém patře a s výskytem vlhkomilnějších druhů bylin v podrostu. Zaujímají asi 76% rozlohy území. V lesním porostu mezi obcemi Šišma a Kladníky se vedle dubohabřin můžeme setkat také s fragmenty suťových lesů, acidofilních a květnatých bučin. V nivě Šišemky se zachovaly poměrně kvalitní jasanovo-olšové luhy, dosahující rozlohy téměř 5% z celkové rozlohy lokality. Nad obcí Šišma se nacházejí extenzivní sady často s velmi kvalitním podrostem mezofilních ovsíkových luk.

» Péče o lokalitu

Při maloplošné obnově porostů přednostně využívat přirozeného zmlazení autochtonních dřevin, nálety a nárosty podle možnosti uvolňovat a chránit před zvěří. Cíleně se zaměřit na přeměnu stávajících smrkových monokultur a porostů dubu červeného. Jejich podíl z celkové rozlohy je relativně malý – lesní kultury s nepůvodními jehličnatými dřevinami přesahují 3% hranici a lesy s nepůvodními listnatými dřevinami dosahují asi 0,6% z celkové rozlohy území. Vhodné je zvýšit podíl staré dřevní hmoty v porostech a snížit stavy srnčí zvěře na takový počet, aby bylo umožněno úspěšné odrůstání přirozeného zmlazení všech zastoupených původních druhů dřevin. Louky v sadech optimálně 2x ročně kosit. Nutné je pravidelné sečení degradovaných ploch s vyšším podílem ruderálních druhů. Vyloučit hnojení těchto porostů a podporovat extenzivní využívání sadů.

» Význam lokality

Jedná se o hodnotný a přírodě blízký ekosystém zejména dubohabřin, údolních jasanovo-olšových luhů a extenzivních mezofilních ovsíkových luk v zemědělské krajině Přerovska, velmi důležitý i z krajinářského hlediska.

Mapa lokality

Mapa evropsky významné lokality Lesy u Bezuchova