Dolní a Prostřední Svrčov

Dolní a Prostřední Svrčov, kuňka ohnivá - méně než 50 % plochy břicha je pokryto výraznými barvami
Dolní a Prostřední Svrčov, kuňka ohnivá
Dolní a Prostřední Svrčov, horní rybník

» Katastrální území

Veselíčko u Lipníka nad Bečvou

» Rozloha

2,8 ha

» Předmět ochrany

kuňka ohnivá (Bombina bombina)

» Charakteristika

Lokalita ležící na jižním okraji Tršické pahorkatiny zahrnuje soustavu čtyř menších rybníků a mělkých tůní v údolí drobného bezejmenného potoka, přibližně 1 km severozápadně od obce Veselíčko a asi 5 km západně od Lipníka nad Bečvou. Geologický podklad tvoří břidlice a droby. Geomorfologicky se jedná o jihozápadní část Nízkého Jeseníku, podcelek Tršická pahorkatina. Bohatá populace kuňky obecné (Bombina bombina) je vázána na mělké tůně. V lokalitě se vyskytuje běžná fauna a flóra mělkých tůní a rybníků a jejich okolí, ze vzácnějších druhů to je například čolek obecný (Triturus vulgaris), č. velký (T. cristatus), ropucha obecná (Bufo bufo) a rosnička zelená (Hyla arborea). Kuňka obecná je více vázána na vodní prostředí než kuňka žlutobřichá. Vyhledává především mělké a zarostlé okraje vodních ploch, které jsou velmi bohaté na její hlavní potravu – komáří a pakomáří larvy.

» Péče o lokalitu

Pro lokalitu je vhodné extenzivní rybářské využívání nádrží s podporou rozvoje litorálních porostů. Důležitá je tvorba drobných tůní v okolí nádrží a citlivá obnova zazemněných tůní.

» Význam lokality

Jedná se o významnou lokalitu kuňky obecné (Bombina bombina).

Mapa lokality

Mapa evropsky významné lokality Dolní a Prostřední Svrčov