Černá Voda - kulturní dům

» Rozloha

0,08 ha

» Předmět ochrany

netopýr brvitý (Myotis emarginatus)

» Charakteristika

Lokalita představuje půdní prostor kulturního domu v obci Černá Voda v sousedství obecního úřadu. Obec Černá Voda leží v Žulovské pahorkatině asi 10 km od Jeseníku. Netopýr brvitý zde každoročně vytváří velmi početnou letní kolonii, čítající stovky jedinců (500–700 ks). Letní kolonie vytvářejí samice s mláďaty a lze je v našich podmínkách nalézt na půdách větších budov. Těchto lokalit je však v České republice jen několik (asi dvacet) a jsou obývány většinou 50 až 150 jedinci. Netopýr brvitý je teplomilný, původně jeskynní druh. U nás žije hlavně na Moravě a ve východních Čechách. Název „brvitý“ dostal tento druh netopýra podle toho, že má na okraji ocasní létací blány kartáčkovitý lem. Ten mu slouží při sběru potravy. Potravu, kterou tvoří zejména pavouci, dvoukřídlý hmyz a noční motýli, sbírá z větví či ze země.

» Péče o lokalitu

Nejdůležitější lidskou aktivitou pro uchování této lokality je udržení přístupnosti půdy pro netopýry ponecháním vletových otvorů. Netopýři nesmí být rušeni v době přítomnosti letní kolonie. Veškeré stavební práce spojené s hlukem a otřesy by měly být prováděny v době jejich nepřítomnosti. Dalším praktickým opatřením je ochrana půdních prostor před trusem netopýrů (např. deskou nebo fólií umístěnou pod kolonií) a odstraňování trusu.

» Význam lokality

Jedná se o největší známou kolonii netopýra brvitého v Olomouckém kraji a pravděpodobně i v České republice.

Poslechněte si netopýra brvitého

Soubor typu mp3Netopýr brvitý(1,4 MB)stáhnout