Zástupci Olomouckého kraje uctili památku obětí zákřovské tragédie

26. 04. 2021

Památku téměř dvou desítek nevinných lidí, kteří přišli o život v závěru druhé světové války, uctili náměstci hejtmana Olomouckého kraje Ivo Slavotínek, Dalibor Horák a Michal Zácha. Věnec položili u památníku v Zákřově a na oběti nacistické zlovůle vzpomínali také přímo na místě tragédie.

„Konec války byl ve znamení naprosto zbytečné smrti desítek lidí – a to nejen v Zákřově. Nacisté řádili například také v Javoříčku. Je velmi důležité, abychom si tyto události připomínali,“ uvedl náměstek Slavotínek.

Na sklonku války dorazili do Zákřova příslušníci gestapa a prapor vlasovců. Ve večerních hodinách obec obklíčili a začali zapalovat jednotlivá stavení. Pozatýkali muže - část z nich propustili, devatenáct mužů ale 20. dubna 1945 odvezli do lesa na samotu Kyjanice. Tam je zavřeli do dřevěné boudy, polili ji benzínem a dehtem a zapálili.

„Neblahé události posledních dnů druhé světové války, které se odehrály na střední Moravě před šestasedmdesáti lety, dodnes vzbuzují hrůzu. Neměli bychom zapomínat na to, že rukou nacistických katanů a jejich přisluhovačů bylo povražděno mnoho nevinných lidí," řekl náměstek hejtmana Dalibor Horák.

Náměstek hejtmana Ivo Slavotínek uctil památku obětí zákřovské tragédie
Zástupci Olomouckého kraje uctili památku obětí zákřovské tragédie