Zábřežský orchestr vyráží do Číny. Hrát bude v Pekingu a na Velké čínské zdi

31. 07. 2019

Dechový orchestr ze Zábřehu je známý nejen u nás, ale i v zahraničí. 7. srpna vyráží na své letošní třetí zahraniční turné - po Polsku a Itálii ho čekají mezinárodní festivaly v Pekingu a čínské provincii Rizhao.

Pozvání do Pekingu těleso obdrželo přímo od prezidenta tamního festivalu, kterého nadchl hudební výkon orchestru v Šanghaji v roce 2015. Nedlouho na to následovalo pozvání i do druhé čínské provincie Rizhao, která je od Pekingu vzdálená více než 750 kilometrů. Muzikanty tak čeká balení kufrů, nástrojů a cesta dlouhá více než 10 tisíc kilometrů na druhou stranu zeměkoule.

Hrát budeme hlavně česky. Právě s našimi domácími skladbami jsme v minulých letech slavili největší úspěch,” těší se kapelník Lubomír Vepřek.

Čínští organizátoři slibují našlapaný program. Hrát se bude prakticky každý den. Čekají nás vystoupení ve školách, sportovních halách, v ulicích Pekingu a Rizhaa nebo třeba na Velké čínské zdi,“ zmiňuje člen organizačního týmu Pavel Smoroj.

Finančně i organizačně náročný výjezd podporuje nejen město Zábřeh a Olomoucký kraj, ale i Ministerstvo kultury ČR. Právě díky nim a dalším sponzorům tělesa se zahraničního turné může zúčastnit padesát členů orchestru.

Podobně náročnou cestu absolvoval orchestr už v roce 2015, kdy se účastnil Mezinárodního uměleckého festivalu v Šanghaji. „Jsme moc rádi, že oproti minulému turné nás pojede o deset víc. Hlavně pro nejmladší hráče to bude výzva. Někteří z nich poletí vůbec poprvé. Na cestu budou nepochybně vzpomínat celý život,” uvedl Radim Sršeň, pozounista orchestru.

Čínské mezinárodní festivaly dechových hudeb, jejichž historie sahá do roku 2008, pořádá Čínská asociace pro symfonické orchestry a soubory (CASBE) a Občanský výbor města Rizhao. Každoročně se jich zúčastní až 40 uměleckých uskupení z celého světa (v posledních dvou letech např. z Thajska, Turecka, Španělska, Mexika, Německa apod.).

Účastníci jsou pečlivě vybíráni a pozvání na festival je tak velmi prestižní záležitostí a oceněním jejich kvality. Jde současně o skvělou příležitost k navázání nových hudebních kontaktů.

Zábřežský orchestr vyráží do Číny. Hrát bude v Pekingu a na Velké čínské zdi

Poslední změna 31. 07. 2019 14:28:31