Veronika Vališová je nejlepším neprofesionálním knihovníkem Olomouckého kraje

20. 09. 2018

Místní knihovnu v Černotíně vede Veronika Vališová šest let. Její práce nespočívá jen v půjčování knih, organizuje také hry a tvořivé dílny - do dění přitom zapojuje všechny věkové kategorie obyvatel obce. Ve čtvrtek za to v kongresovém sálu krajského úřadu v Olomouci získala titul Nejlepší neprofesionální knihovník Olomouckého kraje 2018.

Tohoto ocenění si velmi vážím. Je to krásná odměna za práci, kterou dělám moc ráda,“ neskrývala radost Veronika Vališová.

Druhé místo obsadila Lenka Stojková z Místní knihovny ve Starém Městě, třetí skončil Tomáš Pavelka ze Zámecké knihovny v Mořicích. Soutěž, kterou vyhlašuje Vědecká knihovna v Olomouci, proběhla v regionu podruhé. Nominován mohl být pracovník jakékoliv knihovny, která sídlí na území kraje a jejíž provozní doba pro veřejnost nepřesahuje patnáct hodin týdně.

Byl jsem u zrodu této ankety, protože si velmi vážím práce knihovníků. Věnují jí všechen volný čas, jsou nápadití a dávají do toho srdce. To je v obcích, kde je knihovna v mnoha případech jediným centrem kulturního a společenského dění, nesmírně důležité,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury, sportu a památkové péče František Jura.

Odborná porota hodnotila osobnost knihovníka, péči o knihovnu a snahu o její propagaci. Důležitá byla také míra spolupráce s obcí a školským zařízením.

Prostřednictvím této ankety hledáme šikovného člověka, který dokáže využít potenciál knihovny pro dobro obyvatel obce,“ uvedla ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Jitka Holásková.

V Olomouckém kraji je celkem 480 knihoven, z toho 416 neprofesionálních, které spravují lidé ve volném čase. Hejtmanství letos jejich provoz podpořilo v rámci nového dotačního programu. Čtyři milióny korun mohly čerpat například na nákup nových regálů a dalšího vybavení.

Veronika Vališová je nejlepším neprofesionálním knihovníkem Olomouckého kraje

Poslední změna 20. 09. 2018 12:46:54